Web Tasarım
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Web Tasarım
Web Tasarım

Web Tasarımı Nedir?

Belirli bir amaca hizmet eden tasarım fikirlerinin belirli kodlar ve grafiklerle estetik bir şekilde uygulamaya geçirilmesine web tasarım denir. Bu uygulamalar; web sitesi kullanıcılarının internet aracılığıyla ilgili siteyi ziyaret etmesi ve çeşitli işlemleri gerçekleştirmesi içindir.   Bu nedenle web tasarımlarının bu ziyaretçilere uygun nitelikte olması gerekir. Ayrıca bu tasarımların plan, tasarlama, uygulama ve geliştirme gibi aşamaları da vardır.

Geçtiğimiz dönemlerde yalnızca bilgisayar, yazılım ve matematik mühendisliği eğitimleri almış kişiler web tasarımlarını geliştirmekteydi. Ancak teknolojinin de gelişmesiyle beraber kodlama sistemleri ve bu sistemlere ait bilgi paylaşımları arttı. Ardından üniversitelerde web tasarımı ve kodlama bölümleri açıldı. Günümüzde web tasarımlarına ait çok farklı yazılım seçenekleri bulunmaktadır. Web tasarımcıları site kurulumunda hem hazır kodları hem de kendi geliştirdikleri yazılımları kullanabilmektedir.

Web tasarım sistemlerinin bu kadar gelişmesinin önemli bir nedeni web sitesi taleplerinin artmasıdır. Günümüzde internet dünyasında küçük-büyük binlerce markanın web sitesi yer almaktadır. Bu sitelerdeki görseller ve metinler ziyaretçilerine bilgi verme, onları satış yaptırma ve marka bilinirliğini artırma amacını taşımaktadır. Ayrıca bazı sosyal sorumluluk web siteleri kişilere, hayvanlara ve çevreye yardım etmeyi de amaçlamaktadır.

Web siteleri tüketicilerin hızlıca tükettiği dijital platformlardır. Tüketiciler oldukça kısa süreler içerisinde sitelere girmekte, kullanmakta ve çıkmaktadır. Bu durum dijital dünyanın web sitelerine yansımasıdır. Hızlı tüketimin bir sonucu olarak kullanıcılar web sitelerine yalnızca birkaç dakika vakit ayırır. Bir web sitesinin kullanıcısını sürekli kendisine çekmesi için üstün özelliklerinin olması gerekir. Aksi takdirde siteler unutulmaya adaydır.

Web Tasarımının Amaçları

Web sayfalarını tasarlamanın asıl amacı markalarla tüketicileri buluşturmaktır. Bu buluşmanın ticari olarak farklı hedefleri olabilir. Web tasarım hedefleri aşağıdaki gibidir:

 • Kurumsal kimlik oluşturma: Web siteleri markaların bilinirliğini artırmak için geliştirilebilir. Bu siteler markanın değerini artırır ve müşteriler için güveni sağlar.
 • Ticari ürün ve hizmetleri satma veya tanıtma: e-ticaret siteleri veya hizmet siteleri bu kategoridedir. Bu sitelerin amaçları ziyaretçileri siteye çekerek satış veya tanıtım yapmaktır. Satış yapmayı hedefleyen siteler için özel bazı araçların da kullanılması gerekir.
 • Kişisel blog web sayfası oluşturma: Blog sayfaları çeşitleri bilgi paylaşımları yapan web siteleridir. Bu siteler hem okuyuculara bilgi sunar, hem de reklam vb. yollarla blog sahiplerine kazanç sağlar.
 • Haber sitesi oluşturma: Teknolojinin gelişmesiyle beraber haber kaynakları da webe taşınmış durumdadır. Haber siteleri, haberlere ilişkin içerikleri barındıran web siteleridir.
 • Alternatif web sitesi oluşturma: Bazı web sitelerinin bazıları sosyal medya platformlarına veya mobil uygulamalara alternatif oluşturmak üzere geliştirilir. Bu kategorinin en çok bilinenleri chat siteleri ve oyun siteleridir.

Tüm bu amaçlara yönelik olarak web tasarımı gerçekleştirilir. Ancak bir web sayfasının uzun süre başarılı olması için karşılıklı fayda içermesi de gereklidir. Karşılıklı faydanın paydaşları ise web sitesi sahipleri ve ziyaretçilerdir. Yani doğru web tasarım; ziyaretçilere ihtiyaçları olduğu bilgi, ürün veya hizmeti en iyi şekilde sunan tasarımdır.

Web Tasarım Unsurları

Bir web sitesi gelişigüzel olarak hazırlanamaz. Çünkü sitelerin trafik çekme, satış yapma, marka bilinirliğini artırma gibi bazı amaçları vardır. Bu nedenle web tasarımcıları bazı unsurları siteye eklemek zorundadır. Bu web tasarım unsurları aşağıdaki gibidir:

 • Sayfa düzeni: Web sitesi içerisindeki tüm içerikler ve grafikler belirli bir düzen içerisinde olmalıdır. Eğer sayfa düzeni belirli bir düzen içerisinde oluşturulursa tüm kategoriler, yazılar ve görseller doğru konumda yer alır. Böylece müşteriler site içerisindeki bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilir. Doğru sayfa düzeni ziyaretçilerin siteyi beğenmesine ve daha sık ziyaret etmesine de neden olacaktır.
 • Sayfa rengi: Bir web sayfası açıldığında dikkati çekecek ilk unsurlardan biri de sayfanın rengidir. Çünkü sayfa rengi doğrudan göze hitap eder. Web sitelerindeki renkler markanın hizmet alanıyla, hedef kitlesiyle, logosuyla ve sloganıyla uyumlu olmalıdır. Ayrıca insan psikolojisini olumlu etkilediği kanıtlanan renklerin site içerisinde daha sık kullanılması da bir başka önemli noktadır.
 • Grafik: Web sitesindeki logo, fotoğraf, clipart ve simge detaylarına grafik adı verilmektedir. Bu grafiklerin, hoş birer görsel oluşturması ve sayfa içeriğiyle alakalı olması gereklidir. Ancak grafikler sitedeki alanı tamamen harcarsa site açılış hızı düşecektir. Bu nedenle grafiklerin boyutu optimum seviyede tutulmalıdır.
 • Yazı fontları: Bir web sitesindeki yazı fontu okunabilirliği doğrudan etkiler. Bu nedenle kolay okunan ve göze hoş görünen yazı fontları tercih edilmelidir. Ayrıca web sitesi yazı fontlarının hem bilgisayar hem de mobil cihazlarda aynı etkiyi vermesi de gerekir.
 • İçerik: İçerik metinleri, kullanıcıları doğrudan siteye çeken unsurlardır. Çünkü bir sitede yer alan metinler arama motorlarındaki site sıralamalarını da etkiler. En iyi içerikler özgün, anlaşılır, ilgi çekici ve bilgi içeriklidir. Ayrıca SEO adı verilen Arama Motoru Optimizasyonu kurallarına uygun olarak yazılmış olan içerikler daha fazla ziyaretçiyi kendine çeker. Bu noktada içerikteki anahtar kelime seçimi, başlık seçimi, cümle yapısı, anlatım bozukluklarının olmaması gibi durumlar ön plana çıkmaktadır.

Web Tasarım Kurulum Aşamaları

Web tasarım, uzun bir planlama ve uygulama süreçlerinden geçer. Çünkü web sitelerinin belirli amaçları vardır ve bu amaçlara en uygun tasarımların yapılması gerekir. Ayrıca web tasarımında estetik görüntü ve kullanıcı dostu ara yüz oluşturulması son derece önemlidir. Bir web sayfasının kurulum aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Web kimliğini oluşturma: Web sitesinin hedef kitleye nasıl hitap edeceğine dair detayları oluşturma aşamasıdır. Bu aşamada web sitesinin mesajı, hitap şekli gibi konulara karar verilir. Web kimliği oluşturma tasarımın ilk ve en önemli aşamasıdır.
 • Kurum kimliğinin webe uyarlanması: Markanın kurum kimliğinin web sayfasına nasıl yansıtılacağına karar verme aşamasıdır. Bu aşamada markanın tarihi, vizyonu, değerleri dikkate alınır. Tüm bu unsurlar web sitesine görsel ve işitsel unsurlarla yansıtılmaya çalışılır.
 • Grafik tasarımı: Grafik tasarım, web sitesini ziyaret eden bir ziyaretçinin karşılaştığı metinler, görseller, işitsel materyallerdir. Bu tasarım sırasında ziyaretçilere hangi mesajların nasıl verileceği önem taşır.
 • İçerik oluşturma: Etkileyici, özgün ve bilgi içerikli yazılar web sitelerinin ziyaret sıklığını artırır. İçerik oluştururken kelime sayısı, anahtar kelime kullanımı, başlık gibi konulara da dikkat etmek gerekir. Çünkü site içerikleri Arama Motoru Optimizasyonu için oldukça önemlidir.
 • Ziyaretçi yönlendirme: Ziyaretçilerin web sitesi içerisinde nasıl ilerleyeceğinin belirlendiği ve yönlendirildiği aşamadır. Ziyaretçi yönlendirme özellikle satış siteleri için oldukça kritiktir. Çünkü doğru navigasyon sistemleri kurulmuş sitelerde ürün veya hizmet satın almak daha kolay olacaktır.
 • Animasyon hazırlama: Web sitesi için GIF, flaş, shockwave, Java, 3D, Qtvr gibi programlarla animasyon hazırlama sürecidir. Animasyonlar web sitesini hareketlendirir ve güzel bir görsel sunar.
 • Video görüntü sunma: Web sitesi için hazırlanmış olan video görüntülerin yüklenmesi aşamasıdır. Video görüntüler ziyaretçilere pratik ve ilgi çekici içerikler sunar.
 • Kalite bütünlüğü sağlama: Kalite standartlarının kontrolünün yapıldığı aşamadır.
 • Test aşaması: Web sitesinin ziyaretçilere açılmadan önceki son aşamadır. Bu aşamada web sitesinin hızı, görüntü kalitesi, işlevi gibi konularda testler yapılır.

Web Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde neredeyse her orta ve büyük ölçekli markanın web sitesi vardır. Ancak bu web sitelerinin tamamı işlevsel veya ilgi çekici değildir. Bu nedenle de bazı web sitelerinin müşteri çekmekten uzak olduğu söylenebilir. Bu web siteleri kurulum veya yönetim aşamasında bazı problemler yaşadığı açıktır. Bu tür problemlerin yaşanmaması için web tasarım sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağıdaki gibidir:

 • Uyumlu tasarım: Bir web tasarımının tüm cihazlarda ve altyapılarda uyumlu bir şekilde çalışması son derece önemlidir. Farklı işletim sistemlerinde ve tarayıcılarda da doğru bir şekilde çalışan web siteleri başarıyı daha kolay yakalar. Bu nedenle web sayfası ön izlemelerinin detaylı bir şekilde yapılması gerekir.
 • Teknolojik tasarım: Gün geçtikçe gelişen teknolojinin web tasarımlarına yansıması son derece önemlidir. Bir web sitesi tasarlanırken teknolojideki son gelişmeler dikkate alınmalı ve yenilikçi tasarımlar oluşturulmadır. Aksi takdirde rakip web sitelerinin başarısını yakalamak oldukça zor olacaktır.
 • Kreatif tasarım: Kreatif web tasarımları her zaman dikkat çekmeyi başarır. Oldukça önemli olan bu konuyu bir sonraki başlıkta daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.
 • Kullanışlı navigasyon: Bir ziyaretçi web sitesine girdiğinde ihtiyacı olan işlemleri kolay bir şekilde yapabilmelidir. Bunun için ziyaretçinin site içerisinde kolay hareket etmesini sağlayacak menü, navigasyon sistemi gibi bazı unsurların olması gerekir. Ayrıca bu sistemlerin herkesin anlayabileceği uygun görsellerle tasarlanmış olması son derece önemlidir. Bu noktada uluslararası web siteleri için birden fazla dil seçeneğinin bulunması da ekstra bir avantaj olacaktır.
 • İnteraktiflik: Web siteleri için bir kullanıcının siteyi ziyaret ettikten sonra bir iz bırakmadan çıkması pek yararlı değildir. Çünkü ziyaretçilerle iletişim kurmak son derece önemlidir. Bu nedenle web sitelerine e-posta üyeliği / aboneliği, yorum ve e-bülten bölümü gibi sistemlerin de entegre edilmesi gerekir.
 • Multimedya çeşitliliği: Görseller ve videolar ziyaretçilerin daha fazla dikkatini çeker ve site içerisindeki ziyaret süresini de artırır. Bu nedenle web sitelerinde site hızını fazla düşürmeyecek multimedyaların bulunması oldukça önemlidir.
 • Çok yönlü düşünme: Web siteleri yalnızca bugüne özel olarak kurulmaz. Bir web tasarımı yapılırken marka hedefine uygun olarak uzun süre kullanılacak web siteleri kurulması gerekir. Bunun için ise çok yönlü düşünme şarttır.

Kreatif Web Tasarımlarının Önemi

Markaların dijital yüzleri sosyal medya hesapları ve web siteleridir. Bu nedenle marka kimliğini doğru yansıtan web sitesi kurulumları oldukça önemlidir. Ancak günümüzde web sitesi sayısı milyarları bulmuş durumdadır ve aynı hizmet alanına sahip markalar benzer web siteleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu markaların internet ortamında ön plana çıkmaları için farklı web tasarım süreçlerine ihtiyaçları vardır.

Web tasarımlarında uyumluluk, kullanışlılık, interaktiflik gibi unsurlar oldukça önemlidir. Ancak tasarımları birbirinden ayıran asıl farklılık kreatif düşüncedir. Çünkü kreatiflik web tasarımını tamamen şekillendirir ve diğer sayfalarla arasına büyük farklılık koyar. Fakat kreatif düşünme sırasında da hedef kitle, markanın kurumsal kimliği gibi unsurlara da dikkat etmek gerekir. Örneğin orta yaş ve üzerine hitap eden bir markanın kreatif ama çocuksu bir web tasarımının olmaması gerekir. Benzer şekilde marka kimliğine, değerlerine ve amacına uygun olmayan içeriklerin, görsellerin veya mesajların web sitesinde yer alması yanlıştır.

Kreatif işler; kişilerin yeteneklerini, düşünce yapılarını ve tecrübelerini birleştirerek ortaya çıkardıkları ürünlerdir. Birbirini kopyalayan sıradan web siteleri ziyaretçilerin dikkatini çekemez. Web sitesi ziyaretçileri için aranan sürekli ziyaret ve alışveriş gibi aksiyonların başarısı yalnızca kreatif işler üretildiğinde elde edilebilir. Kreatiflik web sitelerine uzun süreli başarıyı getiren önemli bir anahtardır.

Neden Profesyonel Web Tasarımı Desteği Alınmalıdır?

Çağımızda ekonomik gelirlerin büyük bir kısmı dijital alanlardan sağlanır olmuştur. Dijital dünyanın ekonomisi gün geçtikçe büyümekte ve yayılmaktadır. Bu sektörden ekonomik olarak yararlanmak isteyen kişi ve markalar isimlerini dijital ortamlarda iyi bir şekilde duyurmak zorundadır. Çünkü günümüzde, dijital alanda ismi duyulmayan bir markanın genel olarak başarılı olma olasılığı oldukça zordur. Web sitesi ise sosyal medya hesaplarıyla beraber bu alanın başını çekmektedir. Web sayfaları isteğe özel olarak oluşturulabilir ve markaya özel olarak yönetilebilir. Bunun için ise profesyonel yardımların büyük katkıları olacaktır.

Profesyonel web tasarım hizmeti veren firmalar, alanında uzman ve deneyimli ekiplerle çalışır. Bu kişiler web tasarımına hakimdir ve marka isteklerine özel olarak tasarımlar gerçekleştirir. Bu noktada doğru planlama ve doğru tasarım unsurları devreye girer. Profesyonel web tasarımları dijital dünyada ilk büyük farkı oluşturur. Hızlı değişen ve gelişen teknoloji dünyasında uzman kadrolarla geliştirilmemiş web sitelerinin başarılı olması beklenemez.

Profesyonel web tasarımı desteği almanın avantajları oldukça fazladır. Bu avantajların bazıları markayı doğrudan başarıya ulaştıracak kadar etkilidir. Web tasarımı desteği almanın markalara kattığı avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Profesyonel olarak hazırlanmış web siteleri markanın potansiyelini artırır.
 • İyi tasarlanmış web siteleri markanın büyümesine katkı sağlar. Markanın görünürlüğünü artırır. Bu sayede daha fazla kazanç elde etmesi için zemin oluşmuş olur.
 • İyi web siteleri markanın rakiplerine karşı avantaj sağlamasına katkıda bulunur.
 • Müşterilerin devamlılığının sağlanması, profesyonel olarak hazırlanmış web siteleriyle kısa bir süre içerisinde gerçekleşir.
 • İyi planlanmış web siteleri müşterilerle doğru iletişim yöntemlerini kullanır. Böylece markanın kurumsal kimliği zedelenmez.
 • Haber için hazırlanan web siteleri okuyucunun birden fazla yazı okumasını ve paylaşmasını destekler.
 • Blog için iyi hazırlanan web siteleri kişilerin içeriklerini arama motorlarında ön plana çıkarır.

Neden Creaworks Web Tasarım Hizmetini Seçmelisiniz?

Web siteleri; markalara, haber sitesi oluşturmak isteyenlere, kişisel blog oluşturmak isteyenlere özel olarak hazırlanmaktadır. Detaylıca düşünülen ve iyi kurgulanan web siteleri bu kişi ve markalara özel avantajlar sağlar. Ancak bu noktada alışılmışın dışına çıkan web tasarım ajanslarıyla çalışmak son derece önemlidir. Çünkü rakiplere göre fark atacak tasarımlar; kreatif, dinamik ve teknolojik olmak zorundadır.

Creaworks, uzman kadrosuyla kişi ve markalara web tasarımı hizmeti veren lider ajanslardan biridir. Creaworks’u farklı yapan kreatif ve profesyonel kadrosu, güvenilir alt yapısı ve uygun fiyatlarıdır. Web tasarımında en önemli noktalardan olan markayı doğru anlama ve webe doğru yansıtma unsurları vazgeçilmez ilkelerimizdir. Bu ilkeleri hayata geçirirken ise özgünlükten ve kaliteden ödün vermemekteyiz. Ayrıca iyi web tasarımları kullanıcının isteklerine hitap etmeli, ilgi çekici olmalı ve yeni teknolojilerden yararlanmalıdır. Creaworks, tüm bu unsurları göz önüne alır ve çalıştığı müşterilerin kimliklerini en doğru şekilde web sitelerine yansıtır. Bu durum ise kısa bir süre içerisinde markaya veya kişiye büyük başarılar getirecektir.

Creaworks ekibiyle detaylı bir planlama sürecinden geçen web tasarımları, yayınlanmadan önce birtakım testlere de tabi tutulur. Bu testler site kalitesini başarılı bir şekilde ölçer. Ayrıca farklı sunucular ve cihazlar kullanan tüketiciler için sitenin uyumluluğu da test edilmiş olur. Böylece web sitesi tamamen yayınlandığında herhangi bir sorun yaşanmaz. Satış, trafik veya bilinirlik hedefleri olan müşteriler Creaworks ile hızlı bir şekilde hedeflerine ulaşır. Üstelik bu hizmetlerin tamamı uygun fiyatlarla müşteriye sunulmaktadır.

Sizler de Creaworks web tasarım hizmetlerinin avantajlarından yararlanmak için hemen iletişime geçebilirsiniz!

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın