Tv (Televi̇zyon) Reklamları
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Tv (Televizyon) Reklamları
Tv (Televizyon) Reklamları

Televizyon reklamcılığı; programlar sırasında, televizyonda oynayan kısa programların yayınlanmasıdır. TV (televizyon) reklamları; ürün ya da hizmetleri görsel ve video odaklı biçimde pazarlamaya yarar.

Marka bilinirliğini oluşturmak için, en etkili reklam kanallarından biri olan televizyon reklamcılığı, insanların üzerinde, büyük etkiye sahiptir. Duyguları geliştirmek, geniş ve hedeflenen kitleye ulaşmak için, kusursuz çalışır.

CreaWorks; şirketinizin ürün ve hizmetlerini, etkili şekilde pazarlamak için, televizyon reklamcılığına önem verir ve reklamlarınızı oluşturma ve tasarlamada, büyük özveri ile çalışır.

Televizyon Reklamcılığı Nasıl Ölçülür?

TV reklamcılığının maliyeti ve etkinliğinin gerçek ölçüsü karmaşıktır. Başarılı TV reklamları kampanyaları oluşturmak isteyen küçük işletmeler; kısa vadeli sonuçları ölçerken, uzun vadeli etkililiği göz önünde bulundurur.

Sosyal medyadaki ilgi ya da artan müşteri soruları, bir TV reklamının etkinliğini ölçmenin en pratik yollarından bir tanesini oluşturur. TV reklamcılığı analizi ve ölçümü; sohbetten internet konuşmalarını nasıl ayırt edeceğini bilen deneyimli uzmanlardan yararlanılarak yapılabilir.

Odak grupları ve araştırma araçlarının oluşturulması, reklam verenlerin TV reklamcılığını ölçmede önemli bir destektir.

Televizyon Reklamcılığında Maliyet Ne Kadardır?

TV (televizyon) reklamları; gerçek etkisini reklamı yapılan üründen ve işletmenin reklam sürekliliğinden alır. Bazı kategoriler diğerlerinden daha ilgi çekici, eğlenceli ve heyecan verici olabilir.

Reklam verenlerin yaratıcılığı, mesajın başarısında önemli bir etkendir. Burada CreaWorks reklam uzmanlarının titiz çalışması devreye girer. Reklamlar, izleyicilerin algı ve duyularını harekete geçirmek için kullanılır.

Reklam maliyetlerini etkileyen diğer faktörler;

 • İzleyicinin yaşı ve cinsiyeti
 • Yerel yayın ya da kablo televizyonda yayınlanıp yayınlanmadığı
 • Canlı izleyici
 • Hangi saatte yayınlandığı
 • Coğrafi konum
 • Ulusal ve yerel etkinlikler
 • Reklam spotlarının temini

Televizyon reklamcılığı maliyeti; kanal, gün bölümü, televizyon reklamının yapım maliyeti ve televizyon reklamının uzunluğu gibi birçok faktör, maliyeti etkiler. Bunların her birinin kablolu televizyonda, yerel televizyonda yayınlanıp yayınlamadığına göre de değerlendirilir.

Televizyon Reklamcılığının Avantajları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar, bir tüketicinin her gün 300 ile 3bin reklam mesajına maruz kaldığını gösterir. Potansiyel alıcının ihtiyaç duyduğu, istediği ürün ve hizmetler hakkındaki farkındalığı hem bilinçli hem de bilinçsiz şekilde artırılabilir.

 • Çoklu-duyusal dikkat: Televizyon baskın kitle aracı olarak kullanılır. En fazla sayıda potansiyel perakende müşteriye ulaşılır. Potansiyel alıcıların dikkatini çekmek için, en iyi yollardan biri olan TV (televizyon) reklamları; sese, hareketlere ve görüntüye hitap eder.
 • Erişim: Televizyon; diğer kanallara oranla, daha fazla kitleye ulaşır. İzlenen reklamlar sayesinde, reklam verenlerin ürün ya da hizmetlerini satın alma olasılığı ise, diğer kanallara göre çok daha yüksek oluyor.
 • Gelişim: TV reklamcılığı sayesinde, bazı yeni eğilimler oluşmuş ve spot reklamlar daha ucuz olurken, küçük işletmelerin satın alması daha da kolaylaşmıştır.

Aynı zamanda televizyon reklam spotları; o kadar hızlıdır ki, uzaktan kumanda tepki süresinden yoksun olur ve çoğu izleyici reklamların kısa olmasından dolayı seyretmeyi ya da beklemeyi tercih edebilir.

Televizyon Reklamcılığında Dezavantaj Var mıdır?

Özellikle küçük işletmelerin en sık dile getirdiği reklam dezavantajlarından birisi maliyettir. TV kampanyaları maliyetlidir. Etkisiz pazar araştırması, hedefleme ya da olumsuz izleyici algıları, hatırlanması zor reklam mesajları, TV (televizyon) reklamları için dezavantajları oluşturur.

CreaWorks dijital reklam uzmanlarımız sayesinde; televizyon reklamcılığında dezavantajlarınızı avantaja çevirmek için çalışır. Reklam uzmanlarımız; ürün ya da hizmetleriniz için, en uygun reklam kampanyasını oluşturur ve uygun fiyat garantisi ve kaliteli iş güvencesiyle, reklam kampanyanızı oluşturur.

Etkili Bir Televizyon Reklamı İçin Neler Yapılır?

Her işletme sahibinin hedefi, etkili bir televizyon reklam spotuna sahip olmaktır. Bir reklam spotunun oluştururken; bütçe, hedef kitle, maliyet gibi birçok unsur göz önünde bulundurulur.

 • Dikkat süresi: İzleyicinin dikkatini sürekli kılmak önemlidir. İnsanların reklamınızı fark etmesi için, basit ve izleyici çeken spotlar hazırlanmalıdır.
 • İlk 3 saniyeye odaklanmak: Tekrarlanan mesaj ya da uzun hikâye mesajları yerine, ilk 3 saniyede seyircinin ilgisini üzerinde tutacak kampanyalar tercih edilmelidir.
 • Etkileyici hikâye anlatımı: İzleyicilerin ilgi alanları kısadır ve izleyicinin ilgisini reklam üzerinde tutacak, güçlü ve tercih edilebilir bir ürün ya da hizmet hikâyesi kullanılmalıdır.
 • Marka farkındalığı oluşturmak: TV (televizyon) reklamları ile izleyici üzerinde gerçek bir etki yaratmak ve marka farkındalığı oluşturulması gerekir. Daha genç izleyiciler; sosyal medyaya, bilgisayar oyunlarına ve büyük bütçeli filmlere odaklanır. Markanızla ilgili kuru gerçekler yerine resimlerle ve kısa videolarla ürün veya hizmetinize ne tepki verdiklerini görebilirsiniz.
 • Unutulmaz sloganlar: Ürün ve hizmetinizin akılda kalması ve unutulmaması için, etkileyici bir slogan ya da jingle kullanabilirsiniz. Kelimeler etkilidir ve kullanacağınız etkili bir reklam sloganı, ürün ya da hizmetinizin daha akılda kalıcı olmasını sağlar.

TV (televizyon) reklamları oluştururken, yüksek performanslı bir TV reklamı için doğru anahtarı kullanmak gerekir. Bunun için CreaWorks reklam uzmanlarıyla çalışabilir, ürün ve hizmetleriniz için, doğru reklam kampanyasını başlatabilirsiniz.

Televizyon Reklamcılığı ve Dijital Reklamcılık ile Karma Strateji Neden Önemlidir?

TV (televizyon) reklamları ve dijital reklam arasındaki dengeyi bulmak, her şeye uyan bir çözüm olmasa da her markanın ne zaman ve nasıl ilerleyeceğine karar vermeden önce, göz önünde tutulması gereken, birkaç nokta bulunur.

Yeni bir demografiyle bağlantı kurma fırsatı önemlidir. Televizyonun hala önemli bir izleyici kitlesi bulunur. Bunun yanında televizyon izleyicileri, diğer çevrimiçi akış hizmetlerini de kullanıyor. Bu yüzden televizyon reklamcılığı ve dijital reklamcılık, aynı noktaya odaklanan ve izleyicileri, ortak noktada buluşturan bir sistemdir.

Bunun yanında televizyon ve dijital cihazlar arasında, artan bir dikkat bölünmesi bulunur. Dolayısıyla hedef demografinizin hala güçlü oranda televizyon izlediği bildiriliyor olsa da bunlara dijital cihazlarla da erişilebilir.

İnsanlar TV (televizyon) reklamları izliyor olmasına rağmen, dikkat bölünmesi olduğundan; çoğunlukla reklam aralarında geleneksel televizyon medyasından uzaklaşır. Buradaki püf nokta ise, dijital ve geleneksel medyanın doğru karışımını gerçekleştirmek ve metodoloji oluşturmaktır.

Televizyon Reklam Kuralları Nelerdir?

Küçük ya da büyük işletmeler fark etmeksizin, TV (televizyon) reklamları konusunda bazı kurallara uyması gerekir. Bunun amacı; izleyicilerin ürünlerinizi satın almaya ya da yerel gerçek mekânda faaliyet gösteren mağazanızı ziyaret etmede ikna edici bir esneklik sunmasıdır.

 • Reklam hacmi
 • Siyasi reklam kısıtlamalar
 • Çocuk programları
 • Alkol reklamlarında kısıtlamalar

Çocuklar; reklam verenlerin mesajlarına oldukça duyarlıdır. Bu yüzden çocuk programlarında ticari süre; hafta sonlarında 10.5 dakika ve hafta içinde 12 dakika olarak sınırlandırılır.

Bunun yanında alkollü içecek reklamları için belli kurallar olmasa da her ağ, alkol reklamlarını yerleştirmek için, kendi standart ve uygulamaları kullanır. Çoğunun zaman aralıkları, gün bölümleri ve programlama kısıtlamaları yani ticari içerik kısıtlaması bulunur.

Neden CreaWorks’u Tercih Etmelisiniz?

TV reklamcılığı, tek ve güçlü mesajı, hedef kitlenize ulaştırmak için, harika bir fırsattır. Televizyonun gücü, reklamcılığın en etkili ve güvenilir yoludur. CreaWorks; hedef kitlenize uygun, alakalı ve ilgi çekici reklam içeriği üretme sanatını bilen, profesyonellerden oluşur.

İzleyicilerin dikkatini ilk birkaç saniyede çekmek, kritik öneme sahiptir. CreaWorks; satış ve marka bütünlüğünü artırmak için, markanızın hedeflerini ve vizyonunu göz önünde bulundurarak, kesin mesajlar verir.

CreaWorks olarak, TV (televizyon) reklamları ve içerik editörlerinden oluşan ekibimiz sayesinde; hedef kitlenize ve iş hedeflerinize ulaşmanız için, optimize edilmiş reklamlar oluşturuyoruz.

Doğrudan satın almalara ya da olası satışlara fırsat verecek güçlü, harekete geçirici mesajları kullanıyoruz. Marka reklamlar üreterek; mevcut müşterilerinizin sadakatini sağlarken, potansiyel müşterilerinizin de önünü açıyoruz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın