Kreati̇f
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Kreatif
Kreatif

Kreatif Yaklaşım Nedir?

Kreatif, var olanlardan daha farklı işlere veya iş yapma şekline verilen isimdir. Bu kelimenin eş anlamlısı yaratıcıdır. Kreatif bir yaklaşım, beraberinde özgün işleri ve başarıyı getirir. Bu durum çok eski zamanlardan beri bu şekilde ilerlemiştir. Ancak kreatifliğin günümüzdeki önemi daha büyüktür. Çünkü günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber bilgi alışverişi kolaylaşmış durumdadır. Artık kişi ve kurumlar birçok bilgiye kolay bir şekilde ulaşır. Bu nedenle markaların iş oluşturma süreci hızlanmıştır. Ancak birbirini tekrar eden işler kısa bir süre sonra unutulacaktır. Uzun bir düşünme ve geliştirme aşamasının sonrasında üretilen kreatifliği üstün işler ise daimi kalacaktır. Bunun nedeni bu işlerin her zamankinden farklı olmasıdır. Bu noktada iş olarak bahsedilen herhangi bir hizmet türü, ürün türü veya farkındalık olabilir.

Yaratıcı bir yaklaşım sergilemenin temel amacı özgünlüğü ortaya çıkarmak ve buna bağlı olarak başarıyı yakalamaktır. Ancak bunun için kişilerin yaratıcı düşünme yeteneğini kullanması ve farklı stratejiler geliştirmesi gerekir. Çünkü yaratıcılık herhangi bir kitapta yazılı olarak yer almaz. Kişiler tecrübelerini ve yeteneklerini doğru bir şekilde değerlendirerek kreatif işler çıkarabilir. Ayrıca bu noktada markanın özelliklerini, alt yapısını, değerlerini ve hedef kitlesini doğru analiz etmek gereklidir. Çünkü marka hizmetleriyle, etik değerleriyle veya müşteri kitlesiyle uyum göstermeyen projeler başarıyı yakalamaz. Hatta bu projeler büyük protestolara ve linç kampanyalarına neden olabilir. Bu nedenle proje üretiminle doğru kişi ve ajanslardan hizmet alınması gereklidir.

Neden Creaworks?

Creaworks, hizmet verdiği tüm alanlarda kreatifliği ön plana çıkarmakta ve böylece müşterilerini başarıya ulaştırmaktadır. Çünkü başarının anahtarı kreatif yaklaşım ve iyi bir çalışmadır. Yaratıcı bir düşünce sisteminin ürünü olan adımlar, tüm markaların bilinirliğini, güvenilirliğini artırır. Bu da marka işlerinin büyümesine ve hatta çeşitlenmesine katkıda bulunur. Yaratıcı bir ekiple çalışan Creaworks, tüm müşterilerinin hedeflerinin gerçekleştirilmesinde en büyük destekçidir. Üstelik bu hizmetler en iyi fiyat garantisiyle verilmektedir.

Creaworks bünyesinde verilen hizmetler marka kimliğine ve marka hedef kitlesine uygun olarak geliştirilir. Her hizmet türü ayrıntılı çalışmalar sonucu sunulur ve bu hizmetler markanın dijital alandaki hızını artırmasına katkıda bulunur. Ayrıca markanın doğru zamanlarda hızlı strateji geliştirmesinde ve kurumsal kimlik oluşturmasında bu hizmetlerin büyük katkısı vardır. Creaworks, bu başarısını yaratıcı bir ekibe ve titiz çalışmaya borçludur.

Ajans hizmetlerinin en önemli noktalarından biri de güvenilirliktir. Creaworks tüm anlaşmalarını şeffaf bir şekilde yapar ve son teslim tarihini hiçbir suretle geciktirmeden teslim eder. Bu sistemin en büyük şahitleri referanslarımızdır.

Creaworks bünyesinde kişi ve kurumlara verilen çok değerli hizmetler vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Sosyal medya yönetimi
  • Dijital pazarlama ve reklamcılık
  • Yaratıcı web sitesi tasarımı
  • Yaratıcı mobil uygulama geliştirme
  • E-ticaret
  • Yaratıcı stratejiler geliştirme
  • Yaratıcı markalar inşa etme

Kreatif Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya, dünya üzerindeki kullanımı milyarları bulan alternatif medya türüdür. Bu medyanın en önemli özelliği kişilerin ve markaların sınırsız bir şekilde kendilerini ifade edebilme, işlerini paylaşabilme özelliğidir. Kısacası sosyal medya platformları markaların hizmetlerini paylaşabildiği ve potansiyel müşterileriyle iletişime geçtikleri sanal bir mecradır.

Ülkemiz, sosyal medya kullanımının en yaygın kullanıldığı ülkeler sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Ayrıca istatistikler göstermektedir ki kişiler herhangi bir ürün veya hizmet almadan önce markayı sosyal medyadan araştırmakta ve müşteri yorumlarını okumaktadır. Tüm bunlar bir markanın sosyal medya üzerinde yer almasını neredeyse zorunlu hale getirir. Günümüzde sosyal medya platformlarında markayı tanıtmak, marka bilinirliğini artırmak, marka güvenini oluşturmak, reklam ve satış yapmak oldukça yaygındır.

Ancak sosyal medya üzerinde hesap açmış olan her marka bu platformlarda ilgi göremez ve başarıyı yakalayamaz. Çünkü sosyal medyanın iletişim dili normal alanlardan çok daha farklıdır. Ayrıca her sosyal medya platformunun kullanıcı özellikleri farklılık gösterir. Markalar özgün olmayan, düzensiz ve yanlış yöntemlerle içerik paylaşımı yaparsa işlerini büyütmeleri oldukça zor olacaktır. Üstelik sosyal medya platformları sürekli olarak yenilik isteyen hızlı tüketim alanlarıdır. Tüketiciler kreatifliği en yüksek olan markaları tercih etmektedir. Dolayısıyla rakiplerin hızlarına yetişemeyen markaların başarısızlığı kaçınılmazdır.

Creaworks olarak amacımız hizmet verdiğimiz tüm müşterilerimizin sosyal medya hesaplarını kreatif bir şekilde yönetmektir. Bu yönetim esnasında markanın hizmet çeşitlerini, güvenilirliğini ve değerlerini ön plana çıkartmak esastır. Ayrıca her sosyal medya platformunun kullanım özellikleri birbirinden farklıdır. Örneğin Instagram görsel içeriklerin daha ön plana çıktığı bir yer iken; Linkedin, Facebook ve Twitter’da durum biraz daha farklıdır. Dolayısıyla ekibimiz her platforma özel öne çıkan içerikleri hazırlamakta ve etkileşimleri artırmaktadır.

Dijital Pazarlama ve Reklamcılık

Bir markanın dijital dünyada görünür olması son derece önemlidir. Yeni nesil tüketicilerin davranış istatistikleri de bunu onaylar niteliktedir. Herhangi bir markanın Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alması, daha fazla görüntülenme ve tıklama getirir. Buna bağlı olarak da ürün veya hizmet satışında artış sağlanır. Arama motorlarındaki yüksek oranlı görünüm, satışın yanında marka bilinirliğini de artırır. Tüm bunların yolu doğru dijital pazarlama planlarından geçer.

Dijital pazarlama kampanyaları markaları daha görünür ve ulaşılabilir yapmak için oluşturulur. Ancak gereksiz para harcamanın önüne geçilebilmesi için doğru ve etkili pazarlama stratejilerine ihtiyaç vardır. Aksi takdirde yüksek bütçeler hiç uğruna harcanır. Bu nedenle dijital pazarlamanın tüm kuralları detaylı bir şekilde bilinmeli ve optimizasyonu yapılmalıdır. Bu optimizasyon sırasında başarı ve bütçe dengesi sağlanmalıdır. Bu nedenle profesyonellerle çalışmak son derece önemlidir. Çünkü deneme-yanılma yöntemiyle yapılan pazarlama taktikleri zaman ve para kaybına neden olur. Bu süre zarfında marka rakipleri iş sahanı kapatabilir ve potansiyel müşterileri kendisine çekebilir.

Doğru ve etkili pazarlama için markaların ihtiyacı bulunan kreatif düşünce temeli Creaworks’te bulunur. Dijital pazarlama alanında bilgisi ve tecrübesi bulunan ekibimiz, firmaların bütçelerine en uygun reklam stratejilerini geliştirir. Bu stratejilerde markanın maksimum gelir elde etmesi amaçlanır. Böylece firmalar etkili pazarlama yöntemleri ile işlerini kolayca büyütür.

Kreatif Web Sitesi Tasarımı

Web siteleri markaların dijital yüzüdür. Herhangi bir ürün veya hizmet satın almayı amaçlayan müşteriler, web sitesi olan markaları tercih etmektedir. Ayrıca bu sitelerin kullanışlı, hızlı, kolay anlaşılır ve ilgi çekici olması da gerekir. Çünkü piyasada yüzlerce markanın web sitesi vardır ve müşteriler en iyisini üretmiş olan markayla iş birliği yapmak ister. Ek olarak web sitesinin tasarımı ve teknik özellikleri arama motorları için de önemlidir. SEO adı verilen Arama Motoru Optimizasyonu sistemine göre en hızlı, en güvenilir, en özgün ve en bilgi içerici web siteleri aramalarda daha üst sırada yer alır. Bu nedenle sitelerin teknik olarak da SEO uyumlu olması, marka görünürlüğü açısından önemlidir.

Web sitesi kurulurken genel görünümüne, sayfa açılış hızına, güvenlik sertifikasyonlarına, sitenin kullanım fonksiyonlarına, site içerik ve görsellerine, satış kanallarına ve grafik tasarımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca site trafiği çekmek isteyen markalar için web sitesi bünyesinde blog kategorisinin kurulumu da gerekli olabilir. Bu kategori, arama motorları üzerinde ilgili konuyu araştıran kişileri web sitesine çekmeyi amaçlar. Bu bölüme yazılan SEO uyumlu içerikler de müşterilerin ilgisini çekecektir.

Web sitesi tasarımı Creaworks’un en değer verdiği hizmet alanlarından biridir. Bu hizmet çeşidinde markanın istekleri ile teknik detaylar birleştirilir. Web sitesi tasarımında kreatif bir ekip görev yapar. Böylece markanın ihtiyacı olan özgünlük sağlanmış olur. Bunun işlerin büyümesine, satış hedeflerine ulaşılmasına, marka bilinirliğinin artmasına çok büyük yansımaları olmaktadır.

Kreatif Mobil Uygulama Geliştirme

Teknolojinin gelişmesiyle beraber günlük hayatta en sık kullandığımız eşyaların arasında mobil cihazlar girmiştir. Hatta akıllı cep telefonları hayatımızın vazgeçilmez parçası olmuştur. Tüketici istatistiklerine göre de kişilerin alışveriş için en sık kullandıkları eşyalar arasında mobil cihazlar gelmektedir. Dolayısıyla herhangi bir hizmetin mobil uygulama aracılığıyla da sağlanabiliyor olması ulaşılabilirliği artırır. Bu durum da müşteri memnuniyetindeki artışa sebep olacaktır.

Bugün büyük ticari markaların neredeyse hepsinin kendi mobil uygulamaları vardır. Markalar bu sayede müşterileriyle daha hızlı bir etkileşim sağlar. Ancak uygulamaların var olması kadar kullanılabilir olması da önemlidir. Çünkü kullanıcı dostu olmayan veya birbirinin kopyası olan uygulamalar tüketicilerin ilgisini çekmez ve dolayısıyla kullanılmaz. Bu nedenle tüketicilere kreatif, kullanışlı, güvenli ve yararlı mobil uygulamaların geliştirilmesi gerekir.

Mobil uygulama üreticilerinin müşteri geri dönüşlerine değer vererek sistemi sürekli geliştirmesi son derece önemlidir. Çünkü mobil uygulamalar da teknolojinin gelişimine ayak uydurmak zorundadır. Ayrıca uygulamaların güvenli olması, kullanıcı gizliliğini koruması, cihazlarda az yer kaplaması gibi özelliklerinin de bulunması gerekir. Mobil uygulama sektörünün son yıllardaki gelişimi, müşteri taleplerinde de artışlara neden olmuştur. Günümüzde mobil uygulama alanında müşteri beklentileri oldukça yüksektir.

Creaworks, diğer hizmet türlerinde olduğu gibi özgün mobil uygulama geliştirme hizmetinde de titiz bir çalışma sunar. Bu mobil uygulamaların hızlı, güvenilir ve kullanışlı olması temel amaçtır. Bu uygulamalar pratiklikleri nedeniyle daha geniş yaş kitlesine hitap eder. Bu sayede markalar daha fazla kullanıcıya ulaşarak hedeflerine yaklaşır.

e-Ticaret

Teknolojik gelişmelerin kazandırdığı en yeni kavramlardan biri e-ticarettir. Bu sistem dünya genelinde yaşanan pandemi şartlarından dolayı daha da kullanılır hale gelmiştir. Gelecekte e-ticaretin geleneksel alışveriş yöntemlerini tamamen yok edeceği görüşleri de bulunmaktadır.

Online alışveriş adı da verilen bu sistemler, hem tüketicilere hem de markalara bazı avantajlar da sunar. Tüketiciler e-ticaret siteleri sayesinde pratik bir şekilde alışveriş yapar. Bu sistemde tüketiciler evde, işte, seyahatte alışveriş yapabilir. Kısacası e-ticaret uzaklık problemini yok eder. Marka tarafında ise bu sistemin avantajı geniş müşteri kitlesine kolayca ulaşmaktır. Ayrıca e-ticaret siteleri markalara karşılaştırılabilir istatistikler sunar. Böylece markalar eksik oldukları alanlarda daha iyi çalışmalar yürütebilir. Üstelik geleneksel yöntemlerde olduğu gibi kira ödeme sorunu da bulunmamaktadır.

Ancak e-ticaret sisteminin sağlayabileceği bazı dezavantajlar da vardır. Bu dezavantajların birçoğu çalışanların bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklı oluşturdukları problemlerdir. Bu nedenle e-ticaretin amatör kişiler tarafından yönetilmesi büyük kayıplara neden olabilir.

E-ticaret sitelerinin geleneksel satış noktalarından farklı birtakım yükümlülükleri vardır. Bunlar ürün kargolama, kargo takip sistemi sağlama, iade ve değişim sistemidir. Ayrıca her markanın müşteri bilgi gizliliğini ve güvenliğini sağlaması gerekir. Bu noktada dijital hırsızlıklara karşı önlemler alınmalıdır. Sitelerde gerçekleştirilen yanlış işlemler büyük müşteri kayıplarına, protestolara ve hatta hukuki süreçlere sebep olabilir. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin doğru bir şekilde kurulması ve yönetilmesi gerekir. Ayrıca müşterilere sunulan kreatif kampanyalar, farklı ödeme seçenekleri ve kaliteli satış sonrası hizmetleri markaları bir adım öne çıkarır. Böylece hem müşteri memnuniyeti sağlanır hem de marka kazancını artırmış olur.

Creaworks, markaların e-ticaret sistemlerinin geliştirilmesine büyük bir destek sunar. Böylece markalar hedefledikleri satış rakamlarına kolaylıkla ulaşır. Bu sistemin doğru bir şekilde yönetilmesi şirket büyümesine de katkı sağlar.  

Kreatif Stratejiler Geliştirme

Markalar, belirli planlar üzerine kurulmalı ve bu doğrultuda ilerlemelidir. Çünkü rotası olmayan markalar akışın götürdüğü yere gitmeye mecbur kalır. Bu nedenle strateji geliştirmek son derece önemlidir. Fakat bu noktada markanın hitap ettiği veya etmek istediği pazara uygun stratejiler geliştirilmelidir. Ayrıca bu stratejileri rakip firmalar da geliştireceği için en özgün planların yapılması gerekir.

Strateji gelişiminin gerekli olduğu bir nokta da marka karalamalarının olduğu zaman dilimleridir. Çünkü bu gibi durumlarda markaların tüketicilerle etkili ve doğru iletişim kurması gerekir. Yanlış açıklamalar ve hatalı adımlar markaya olumsuz geri dönüşler sağlayacaktır. Kriz yönetim sistemi hızlı değişen dijital dünyada anında ve etkili olmalıdır. Tüm bunların yanında, stratejik planlar özel gün ve haftalarda da iyi yapılmalıdır. Çünkü bu özel günler markanın kendi vizyonunu anlatabileceği fırsatlardır. Bu fırsatları iyi değerlendirebilen markalar ön plana çıkacaktır.

Ek olarak, yurt dışına hizmet vermeyi amaçlayan markaların o pazarların sahip oldukları özelliklere göre yol izlemesi gerekir. Çünkü her pazar kendi coğrafi, ekonomik ve kültürel koşullarına sahiptir. Bu nedenle uluslararası pazarların tüm detayları dikkate alınmalıdır. Sosyal medya kullanımı veya reklam oluşturma kısmında ise kültürel hassasiyetler göz ardı edilmeden uygun bir iletişim kanalı seçilmelidir. Web sitesi, e-ticaret sitesi, mobil uygulama gibi farklı alanlarda da bu strateji devam ettirilmelidir.

Creaworks, ulusal ve uluslararası strateji geliştirmede markalara destek sağlar. Bu noktada en kreatif ve en uygun planları yapan ekip, titiz bir çalışma gerçekleştirir. Çünkü strateji geliştirme belirleme yaratıcı fikirlerle ve düzenli çalışmayla belirlenir. Bu sistem sayesinde markalar bir plan doğrultusunda ilerleyerek büyümelerini gerçekleştirir.

Kreatif Markalar İnşa Etme

Bir ticari markanın sıfırdan kurulması oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreç hedef, kaynak ve bütçe belirleme çalışmalarını içerir. Bu çalışmalar markanın tüm gidişatını etkileyeceği için büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Çünkü gerçekçi olmayan hedefler, hatalı seçilmiş çalışanlar ve yanlış bütçeler başarısızlığı beraberinde getirecektir.

Ayrıca marka belirlerken isim, logo, slogan gibi konular da oldukça önemlidir. Çünkü markanın sahip olduğu bu özellikler müşterinin ilk izlenimlerini oluşturur. Bu noktada akılda kalıcı çözümlerin bulunması gerekir. Ancak sıradanlıktan da kaçınılması gerekir. Müşterilerin ilgisini çekecek isimler, logolar ve sloganlar kreatif olmak zorundadır. Unutulmamalıdır ki piyasada yalnızca özgün çalışmalar yapan markalar tutunmaktadır.

Marka oluşturmanın diğer aşamaları ise hedef kitle belirleme, sosyal medya hesapları oluşturma, e-ticaret sitesi kurma, dijital pazarlama ve gerekirse mobil uygulama geliştirmedir. Bu aşamaların her biri tek tek düşünülmeli, planlanmalı ve uygulanmalıdır. Çünkü bir binanın çürük bir zemin ile oluşturulması büyük hasarlara sebep olacaktır. İlk aşama sonrası atılan tüm adımlar da sağlam olmayan bir zemin üzerinde ilerleyecektir. Bu nedenle başlangıç aşamasında alınan her karar itinalı olmak zorundadır.

Creaworks ekibi yeni marka inşa eden kişi ve kurumlara danışmanlık verir. Böylece sektöre yeni adım atacaklar tecrübeli bir ajansın bilgi ve kaynaklarından yararlanmış olur. Bu da markanın sağlam temelle ve güçlü adımlarla oluşturulmasına katkı sağlar. Creaworks bünyesindeki ekip, marka inşa etmenin tüm detayları üzerinde çalışır.

Dijital alanlarda kaliteli, güvenilir ve avantajlı hizmet almak için Creaworks ile iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın