Medya Planlama Ve Satın Alma
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Medya Planlama ve Satın Alma
Medya Planlama ve Satın Alma

Reklam verenler; her zaman mesajlarını ulaştırmanın en iyi yollarını arar. Günümüzde insanlar, farklı medya türlerini seçer ve bu seçenekler, görünüşte sonsuzdur. Zamanlarının çoğunu çevrimiçi olarak geçiren insanlar sayesinde, dijital reklamcılık hızla gelişti.

Peki şirketler mesajlarını, hedef kitleyle paylaşmaya geldiğinde, doğru kararları nasıl verebilir? Cevabı iki süreçle ilgilidir. Medya planlama ve satın alma; bu süreçleri ve başarılı reklam kampanyalarında oynadıkları rolü önemlidir.

Medya Planlama ve Satın Alma Nedir?

Medya planlaması; pazarlamacıların katılımları ve yatırım getirilerini, en üst seviyeye çıkarmak için, bir reklamı nerede ne zaman ve ne sıklıkla yayınlayacaklarını belirledikleri süreci belirler.

Medya planı ise; reklam harcamalarını ve kaynaklarını, basılı yayın, ücretli reklamlar ya da yerel içerik gibi, çeşitli çevrimiçi ve çevrimdışı kanallar arasında bölen bir yapıya sahiptir.

Medya planlama ve medya satın alma; reklamcılığın oluşturan birçok parçadan, sadece iki tanesini oluşturur. Medya planlamacıları ve medya alıcıları; farklı iki pozisyonu temsil eder. Ancak müşteri adına ortak hedef ulaşmak için, tamamlayıcı rolleri, beraberce üstlenir. Bu yüzden planlama ve satın alma neredeyse ayrılmaz bir bütündür ve beraber çalışır.

Etkili Medya Planlama ve Pazarlama için Ne Yaparız?

Günümüzün rekabetçi pazarlama ortamında; etkileşimleri görebilmek için, müşterilere doğru kanalda, doğru mesajla hizmet verilmesi gerekir. Etkili medya planı; belli bir kitleyi hedefleyen ve kuruluşun pazarlama bütçesine uyan, bir dizi reklam fırsatı sunar.

Bir medya planı oluştururken, birkaç hususu göz önünde tutulur:

 • Reklamın hangi hedef kitleyi ulaşması gerekiyor?
 • Pazarlama bütçesi ne olacak?
 • Dönüşüm hedefleri neler olacak?
 • Mesajın sıklığı hangi sıklıkla gerçekleştirilecek?

Medya planlamacılarının kuruluş marka ve hedef kitlesine, platformlarına ve gelişen medya trendlerine aşina olması ve bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. CreaWorks olarak gelişen medya trendleri hakkında, gelişmelere ve yeniliklere açık olan uzmanlarımız, kuruluşların marka ve hedef kitlesini çok iyi analiz ederek, medya planlama ve satın alma stratejisi geliştirir.

Medya Planlama ve Satın Almaya Neden Önem Veriyoruz?

En az 20 yıl kadar önce, reklamcılıkta medya planlama ve satın alma; radyo ve televizyonlardan oluşuyordu. Sosyal medya ve dijital pazarlama yoktu. Günümüzdeki dijital devrem, istenilen hedefe ulaşmada, birçok şeyi mümkün kılar.

Modern pazarlama; çoğunlukla pazarlamacıların birden fazla medya biçimini kullanmasına olanak tanır. Aynı zamanda veriye dayalı bir medya planı, pazarlamacılara tüm platformlarda merkezi bilgi oluşturur.

Bu kampanya ve mesajları optimize etmenin yanında, kampanya inceleme sürecini kolaylaştırmanın önemli bir yolu olan medya planlama ve satın alma, doğru kombinasyonu oluşturmak için, marka ve hedef kitleyi belirlemeye yarayan, önemli bir araçtır.

Medya Planlama ve Satın Almada Hangi Adımları Takip Ederiz?

Dijital medya planlama ve satın alma; işletme ve markaların, alıcı yolculuklarının dört aşamasından geçer. Bu sürçte potansiyel müşterilerle ve müşterilerle bağlantı kurmaya yardım eden bir süreç oluşturur.

Medya satın alım ve planlama aşamasında, 5 adım gerçekleştirilir:

 • Hedef kitleleri belirlemek için, kapsamlı pazar araştırması yapılır.
 • Hedef kitlelerin ilgi alanlarının, en iyi şekilde anlaşılması gerekir.
 • Hedef kitlenizin, mesajlarınıza en açık oldukları anda bularak çalışmaları başlatılır.
 • Müşterilerinizi ve hedef kitlenizi harekete geçirecek, motive edecek faaliyetler gerçekleştirilir.
 • Hangi çalışmaların işe yarayıp yaramadığını görmek için; reklam yerleşimlerinizi ve reklam öğelerinizi test ederek, iyileştirme yoluna gidilir.

CreaWorks reklam uzmanlarımız; markanız hakkında farkındalık yaratmaya çalıştığı ilk anda, geniş bir ağ oluşturmanın, ideal kitlenizi, ürün ve hizmetlerinizle ilgili içeriğe çekmek için, bir dizi araştırma taktikleri ve yerleşimleri kullanırız.

Medya Planlama ve Satın Alma Sürecimiz Nasıl Çalışır?

Medya planlama ve satın alma; reklamlarınızı doğru zamanda ve en iyi formatta, hedef kitlenizin önüne çıkarılmasını sağlar. Sonuç, başarılı reklam kampanyası olmalıdır.

Planlama ve satın alma sürecinde, birkaç aşamanın belirlenmesi gerekir:

 • Strateji oluşturma: Bir reklam kampanyası stratejisi, medya satın alma sürecinden ziyade, medya planlamasının parçasıdır. Medya satın alma stratejileri de başarı için, kritik önemdedir.
 • En iyi medya kuruluşlarının belirlenmesi: Medya alıcıları üzerinde bir oyun planı olduğunda, planlarını uygular. İlk adım ise reklam vermek istedikleri medya platformlarını belirlemektir. Dijital medya ve geleneksel medya beraber çalışabilir.
 • Pazarlık ve satın alma: Reklam alanının satın alınmasından önce, en iyi fiyatı belirlemek ve medya kuruluşlarıyla pazarlık yapılması gerekir. Çevrimiçi reklamcılık söz konusu olduğunda; çoğu süreç otomatik işlese de en iyi zaman ve en iyi fiyat yayınlaması için, stratejik kararlar alınması gerekir.
 • Kampanyanın başlatılması: Kampanya lansmanı bu süreçte başlatılır. Reklamların gerekli performansı gösterdiğinden emin olunmalıdır.
 • Sonuçları izleme ve optimizasyon: Bütçeniz dahilinde, mümkün olan en iyi sonucu elde etmek adına, bazı ayarlamalar yaparız. Sorunları erken tespit etmek ve mesajınızı duyurmanın daha iyi yollarını bulmak, satın alma sürecinde önemlidir.

Başarının nasıl ölçülebileceği, hedeflerinize bağlıdır. Marka bilinirliğini artırmak, dönüş oranlarını artırmak gibi nedenler olabilir. Stratejik medya satın alma; hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olan, önemli bir araçtır.

Dijital Medya Satın Alma Konusunda Yaşadığımız Zorluklar Nelerdir?

Medya planlama ve satın alma, önemli bir süreçtir. Dijital medya satın alma söz konusu olduğunda süreç; televizyon istasyonları, reklam pano sahipleri ve daha fazlasıyla iletişim kurmanın geleneksel modeline, birçok avantaj sunar.

Ancak dijital medya satın alma konusunda bazı zorluklar da yaşanabilir:

 • Marka güvenilirliği: Reklamlarınız; bir sitede ya da tüketicilerin uygunsuz ya da zararlı olduğunu düşündüğü içeriğin yanında bulunuyorsa, bu markanıza zarar verir. Bu yüzden marka güvenliği sorunlarının, şirketinizi etkilemesini önlemek önemli bir noktadır.
 • Ölçümleri entegre etme: Çevrimiçi ve çevrimdışı birçok kanal bulunur. Bu kampanyaların başarısını birbirleriyle birlikte ölçülerek, hangilerinin etkili ve güncellenmesi gerektiği belirlenmelidir. Ancak çoğu zaman zorlaşır.
 • Reklamlarda sahtekarlık: Çevrimiçi medya satın alırken, en önemli sorunların başında, sahtekarlık gelir. Reklamlar gerçekte var olmayan site ya da uygulamalar gibi hayalet sitelere yerleştirilebilir. Aynı zamanda; reklamlarınızın fark edilmesi zor şekilde küçük göründüğü piksel doldurmalar, reklamların üst üste konulduğu reklam yığınları, reklamlarda yapılan sahtekarlıklardır.
 • Şeffaflık olmaması: Dijital medya satın alma konusunda karşılaşılan bir başka zorluk ise şeffaflık olmamasıdır. Dijital medya satın alma süreci, oldukça karışıktır ve geleneksel medya satın almaya göre, izlenmesi zordur.
 • Uyumlu olmama: Kampanyaların planlanması, reklamların oluşturulması, medya satın alma sürecinde yaşanan kopukluklar, her türlü medya satın alımını etkiler. Reklam kampanyanızın farklı yönlerini entegre etmek, stratejilerinizde daha fazla uyumun olması, reklamların keyfini çıkarmanızda önemlidir.
 • Tüketici düzeyinde hedefleme yapma: Medya planı; derin pazarlama analitiği gerektiren, hangi tür mesajların ses getireceğini belirlemek için, tüketicileri anlamalıdır.
 • Platform tercihi yapma: Markalar; hedef kitlenin ne zaman ve nerede etkileşimde bulunduklarını hedefleyecek kanalları ve platformları bilmelidir. Bunun yanında bütçe ve medya harcamaları göz önünde bulundurulmalıdır.

Kampanyaların planlanması, reklamların oluşturulması ve medya satın alma süreci arasında uyumsuzluklar olabilir. Reklam kampanyanızın entegre edilmesi ve stratejinizin daha fazla uyumlu ve şeffaf olması, daha iyi sonuçların çıkmasına olanak tanır. Bu süreçte CreaWorks reklam uzmanlarıyla çalışarak, marka güvenilirliğinizi ön plana çıkarabilir ve reklamlarınızın doğru zamanda, doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Medya Planlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Medya planlama ve satın alma sürecinde bazı planlamaların yapılması gerekir. Bir medya planı oluşturmak için; hedef tüketicilerin ihtiyaçları ve işletmenin hedefleri göz önünde bulundurulur.

Bir medya planı oluşturulurken, atılması gereken temel adımlar ve dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur.

 • Medya hedeflerinin belirlenmesi: Hedef dönüşümleri ve katılımı artırmak kolay gibi görünebilir, ancak bu adımı gereğinden fazla basitleştirmemek gerekir. Hedefler departmana göre değişir ya da kampanya içinde, birden fazla hedef olabilir. Pazarlama hedefleri, marka bilinirliğini artırmak olabilir. Kampanya ana amacı, nasıl çalışılacağını ve mesajlaşmayı da belirleyecektir.
 • Hedef kitlenin belirlenmesi: Günümüzün pazarlaması, müşteri deneyimi yaratmada önemlidir. Mesajlaşmanın geliştirilmesi ve bu mesajların medyada nerede görüntüleneceğini seçmek, hedef kitle ihtiyaçlarına odaklanmayı gerektirir. Bu yüzden genel hedef kitlenin hangi kesimiyle etkileşimde bulunulacağı incelenmelidir.
 • Reklamın sıklığı ve erişim düzeyi: Bir medya planının en önemli bileşeni erişim ve sıklıktır. Erişim; belirli süre boyunca kampanyanın kaç kişinin önünde olacağını gösterir. Sıklık ise; tüketicinin kampanya süresince, kaç kez reklamla karşılaşacağını belirler.

Bir medya pazarlama ve satın alma sürecinde sıklık; süreklilik, reklam yayınlarının ne tür yayınlanacağı, düşük yoğunlukla reklamlar ya da yüksek yoğunluklu reklamlar yayınlanıp yayınlanmayacağını belirler.

Reklamların kampanya boyunca tutarlı bir program çerçevesinde yayınlanması, süreklilik gerektirir. Mesela haftada iki reklam gibi bir tutarlı program, hedef kitlenin kampanya boyunca etkilenme oranını da belirleyecektir.

Doğru Medya Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Medya planlama ve satın alma sürecinde, aralarından seçim yapılabilecek çevrimiçi ve çevrimdışı birçok kanal bulunur. Bu kanallar içinde hangilerinin başarılı olacağını belirlemek için, araştırma ve hedef belirleme aşamaları, büyük önem taşır.

Çevrimdışı medya kanalları;

 • Dergiler: Uzun raf ömrü bulunan dergiler, ortalama 2 ila 4 hafta tüketicide bulunur. Okuma alışkanlığı olan kişiler; dergiler sayesinde, bilgileri uzun süre saklama eğilimi gösterir. Tüketiciler bu tür reklamlara daha az direnç gösterir ve bunlar çoğunlukla ilgi alanlarıyla ilişkilidir. Yayınlar hedefe yönelik olduklarından; aile ve arkadaşlara aktarılır ve hedef kitleye ek ikincil bir kitleye ulaşmış olur.
 • Gazeteler: Radyo reklamları, yerel bir çekiciliğe sahiptir. Hedef kitlenizle frekans oluşturmak için radyo, kolay bir araçtır ve düşük maliyetlidir. Radyo reklamına maruz kalmak ve satın alma süresi, herhangi bir medyadan daha kısa olacaktır.
 • TV ve kablo: En görsel medya aracıdır ve günlük yaşamdaki ürünler gösterilir. Temizlik ürününün faydaları, evlerde nasıl uygulanacağı gibi yayınlar olabilir.

Çevrimdışı medya kanallarının yanında, çevrimiçi medya kanalları da medya planlama ve satın alma sürecinde önemli rol oynar.

Çevrimiçi medya kanalları:

 • Dijital yayınlar: Çoğu dijital yayın; kişiselleştirilen bir e-posta ya da haber bülteni vasıtasıyla, veri tabanlarına e-posta gönderilmesine fırsat verir. Böylece açık oranlar izlenebilir, sitenize ya da varlığınıza yönelik dönüşüm oranları anlaşılabilir. Böylece hedef kitleye ulaşmak kolaylaşır ve hedef kitleye ulaşmak ve olası satış yaratma kampanyaları için kusursuz yol sunar.
 • Tıklama başına reklamlar (PPC): Reklam verenler; sitelerini ziyaret edecek kişileri, PPC reklamları ile yeniden hedef kitle haline getirebilir.
 • Sosyal medya: Tıklama başına reklamlar gibi, sosyal medya da oldukça uygun maliyetli planlama ve satın alma araçlarındandır. İlgi alanları, yaş, evlilik durumu gibi hedeflemeleri kapsar. Sosyal platformlar; markanızın tüketicilere daha kişiselleştirilmiş şekilde bağlantı kurulmasına olanak tanır. Aynı zamanda markanıza viral olma şansı da sunar.

Pragmatik reklamcılık da dijital mecralarda; belli kitleleri bulmak ve hedef kitle haline dönüştürmek için, algoritma kullanarak hedefleme yapar. Bunun yanında pragmatik teklif verme ve gerçek zamanlı teklif verme yapılabilir.

Pragmatik teklif verme için; hedef kitleye göre dijital pazarda reklam satın almak işlemi gerçekleştirilir. Gerçek zamanlı teklif verme durumunda; reklam verenlerin hedef kitlelerine gösterim için teklif verilir. Teklif geçerli olursa, reklam görüntülenmeye başlar.

Pragmatik medya satın alma; çevrimiçi reklamcılığın istenilen yer ve zamanda, hedef kitleye ulaştırmada önemli bir rol oynar. Tüm işlemler, gerçek zamanlı olarak yapılır.

Geleneksel reklamcılıktaki gibi, reklam alanlarını satın almanın aksine, bireysel gösterimlere odaklanmanızı sağlar. Bunun yanında erişim, kullanıcı dostu olmak, destek ve veriler konusunda pragmatik medya satın alırken, DSP’ye önem verilir.

Medya Planlama ve Satın Alma Arasındaki Farklar Nelerdir?

Medya planlama ve satın alma terimleri sıklıkla kullanılır. Her ikisi de aynı kurum ya da dahili ekip tarafından yürütülebilir. Uyumlu ve başarılı bir reklam kampanyası oluşturmak için, ikisi de kombinasyonlu şekilde çalışmalıdır.

Bunun yanında bu iki işlem arasında ayrımlar da bulunur. Reklamların iki farklı parçası olan planlama ve satın alma arasındaki farkı anlamak; medya planlamasını bir kampanyadaki strateji unsuru ve strateji uygulama aracı olarak görmekten geçer.

Her iki süreç de başarılı bir reklam kampanyasının, ayrılmaz birer parçasıdır ve birbiriyle uyumlu şekilde çalışır. Planlama aşamasının atlanıp, direkt satın alma işlemi yapıldığında, harcamalarınız ve sonuçlarınızı optimize etmek zorlaşır. Yani kendinizi sadece planlamayla sınırlandırmadan, planı uygulamaya da koymanız gerekir.

Neden CreaWork’u Tercih Etmelisiniz?

Farkında olmasanız da içerik stratejisi oluşturmak, işimizin sadece yarısıdır. Web sitesi ve dijital hizmetler; kaptan köşkümüzün dışına çıkmayı gerektirir. Müşterilerinizle çevrimiçi bağlantı kurmak ve dönüşümü sağlamak önemlidir.

Hizmetlerimiz; ajansların çevrimiçi ve çevrimdışı medya kampanyaların çok daha etkili ve verimli olarak tanımlanmasını ve planlanmasını sağlar. Bunu yapmalarını sağlıyoruz çünkü; tüketici davranışına ve özelliklerine göre iç görü zenginliği, ana hedef gruplarına ulaşmak için, doğru medya karışımının belirlenmesinde bize yardımcı oluyor.

Bir medya planlayıcısı olarak; hangi medya platformlarının, müşterimizin markasını ya da ürününü hedef kitlesine en iyi şekilde tanıtacağı belirlememiz gerekir. Çeşitli medya platformları aracılığıyla, reklam kampanyalarınızın etkisini, en üst seviyeye çıkarabiliriz.

Kampanyalarınızın, hedef kitlenize mümkün olduğunca etkili şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla, uygun stratejiler geliştirebilir, yaratıcı düşünme ve araştırma yaparak, müşteri markamız hakkında farkındalık oluşturmak için çalışırız.

Sorumluluklarımız sayesinde, müşterilerimizin kampanyalarını, en etkili şekilde tasarlarken, yaptığımız birçok çalışma bulunur.

 • Müşterilerimizin iş hedeflerini ve reklam stratejisini anlamak için, müşteri ve hesap ekibiyle birlikte çalışırız.
 • Uzman endüstri kaynaklarını kullanarak, araştırma yapar ve verilerin analiz ederiz.
 • Hedef kitleleri belirleyerek; özelliklerini, davranışlarını ve medya alışkanlıklarınızı analiz ederiz.
 • Aynı anda birkaç proje üzerinde çalışabilir, belirli müşteriler ve kampanyalar için, en iyi medya şekli için kararlar verebiliriz.
 • Kullanılacak en uygun ortam türlerinin yanında, en etkili zaman aralıkları ve konumları araştırır ve bunu müşterilerimize sunarız.
 • Saygı oluşturmak, yargılara güvenmek için, müşteri ilişkilerimizi yönetir ve detaylı kayıt tutarız.

Gazeteler, dergiler, web siteleri gibi medya sahipleriyle, profesyonel ilişkiler kurmak ve bu ilişkileri daha sağlıklı şekilde sürdürmek için çalışırız.

Markanız ya da işletmeniz için medya planlama ve satın alma fikri satın alınıyorsa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, CreaWorks’e ulaşabilirsiniz. Medya satın alma ekibimiz; hedeflerinizi belirlemede ve hedeflerinize ulaşmada, bir medya satın alma kampanyası oluşturmanıza yardımcı olmaktan memnun olacaktır.

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın