Landi̇ng Page Tasarımı
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Landing Page Tasarımı
Landing Page Tasarımı

Arama motoru kampanyaları ya da sosyal medya üzerinden yaptıkları çalışmalar sonrasında ziyaretçilerini yönlendirdikleri ve özel olarak hazırlanan tekil sayfalara Landing Page denmektedir. Landing Page Tasarımı içerisinde ilgi çekecek teklifler ile birlikte kampanyalar bulundurur böylelikle hedefe ulaşılır.

Yeni bir hedef doğrultusunda yapılan reklam çalışmalarında ziyaretçi dönüşümünü arttırmayı hedefleyen Landing Page reklam çalışmasında ana sayfayı baz almak yapılan en büyük hatadır.

Web sitelerinin hemen hepsinde görülen Landing Page, genellikle satış hedefleyen e-ticaret siteleri içerisinde daha sık bulunur. Satışı hedefleyen bir reklam kampanyasında çok daha fazla satış yapılır ve sonucunda yapılan reklamlar çoğu kez ana sayfa ile yapılan reklamlardan çok daha etkili olarak yüksek oranlı geri dönüşüm sağlar.

Amacı Dijital Dönüşümü Arttırmak

Belirli bir hedef kitleye ya da ürünün özel tasarlanan ve genellikle de dijital pazarlama faaliyetlerinde kullanılan Landing Page Tasarımı ana amacı dijital dönüşümü arttırarak ziyaretçilere bir aksiyon aldırmaktır.

Landing Page içerisinde bir listeye üye olma, form doldurma, doküman indirme, satın alma ya da video izleme gibi geri dönüşüm sağlayan aksiyonlar bulundurmalıdır. Önem taşımasının en önemli sebebi yapılması planlanan dijital kampanyalarda reklamların yönlendirildiği tek yer olmasıdır.

Ayrıca geri dönüşlerin sayfa üzerinden alınmasından dolayı tüm kampanyaların işleyişi için başarılı ve doğru bir Landing Page hazırlanması gerekir. Aksi halde yani doğru uygulanmamış ya da doğru hazırlanmamış bir çalışma reklam maliyetini artıracağı gibi KPI'larda sapmalara neden olmaktadır.

Tasarım yapılırken öncelikle tek bir reklam kanalı yoksa mümkün olduğu kadar fazla Landing Page sahip olunmalı. Sosyal medyada yapılan reklam çalışmalarında aynı tasarıma sahip ve hedef kitlesi belli olmayan Adwords için çok daha farklı bir tasarım hazırlanmalı.

Hedef kitlenin ilgisini çekecek renk tonlarını kullanmanın yanı sıra web sitesini kendi renk skalasında anda dışarı çıkılmamalı. İçerisinde olabildiği kadar navigasyon menülerinin ortadan kaldırılması sağlanmalı.

Kuralları Olmayan Bir Reklam Çalışması

Ziyaretçiler sayfaya geldiğinde aradığını ve istediğini bulabilmeli, kullanıcılara iletişim bilgisi karşılığında bir şey sunulmalı ya da vaat edilmeli. Navigasyon menülerini etrafta fazla yer alması ziyaretçilerin sayfadan ayrılmasına ve farklı sayfalara kolaylıkla geçmesine neden olur.

Yapılan bir çalışmanın her zaman için bir değeri olmalı böylelikle sayfadaki fonların bomboş sitede durması yerine çok daha dolu ve bilgiler ile geri dönüş sağlanmalı. Hedef sadece satış yapmaksa bu durumda en etkili teklif yine en etkili şekilde sunulmalı.

Yapılan tasarımda sosyal paylaşım butonlarını kesinlikle görülebilir bir yere koymak önemlidir çünkü insanlar artık sosyal ağları çok daha sık kullanıyor. Çoğu zaman ürünler hakkında birbirlerinden fikir almak ya da satın alınan değerli bir şeyleri paylaşmak insanlara cazip geliyor.

Tasarım çalışmasına olabildiği kadar kısa ve öz tutmak gerekir. Bir reklam sonrası gelinen sayfanın çok uzun olması dönüşüm oranını en aza indirir bu yüzden sade ve amacını gösteren sayfalar tasarlanmalı.

Reklam sayfasının web sitesinden daha hızlı olmasına özen gösterilmeli, farklı bağlantılardan gelen potansiyel müşterilerin fikir değiştirmeden önce sayfayı anlık olarak karşısına çıkartmak kilit noktalar arasında yer alır. Ancak bilinmesi gereken Landing Page Tasarımı kuralları olmayan bir reklam çalışmasıdır.

Başarılı Bir Landing Page Özellikleri

Çok yüksek geri dönüşüm oranı elde edilebildiği gibi aksi geri dönüşüm mümkün olmayabilir. Bundan dolayı en iyi reklam sayfası tasarımı için daha fazla test yapmak önemlidir.

Başarılı bir Landing Page özellikleri;

 • Hız; Google arama motorunun son yaptığı düzenlemelerde dönemem da önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Sayfa çok hızlı yüklenmeli ve ziyaretçilere konuda zaman kaybı yaşatılmamalı. Sunucu sorunları, hatalı ara yüz kodlamaları, cacheleme yapılmaması, hatalı back-end kodlamaları, AMP kullanılmaması ve yoğun içerik sık karşılaşılan hız sorunları arasında yer alır.
 • Uyumluluk; sayfa tasarımının tablet, cep telefonu gibi tüm cihazlarla uyum sağlaması önemlidir. Mobil trafik oranın yüzde 70 olan bir reklam kampanyasında mobil uyumluluk bulunmaz ya da eksik uyumluluk bulunur bu durumda kampanyanın hak ettiği başarıyı yakalaması mümkün değildir.
 • Tasarım; ziyaretçi ilgisi çekecek sayfanın kesinlikle doğru tasarlanması gerekir. Ayrıca ara yüz tasarımında doğru kurgulanması dönüşümü artırmak için dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır.
 • İçerik; sayfa ziyaretçi seni tanımak ve ineği ile karşılaşmak istediğini bilmek tasarımda oldukça önemlidir, yapılan sayfa kurgusu bu doğrultuda önem kazanır. Ziyaretçilerin karşısına çıkacak olan görsel içerik, video ve yazı iyi planlanmalı, mümkün olduğu kadar yalın ve öz içeriğe sahip olmalıdır, bu geri dönüşümleri büyük oranda arttır.
 • Strateji; reklamlarda ya da içerik ve tasarım da verilen mesaj birbiriyle paralel ve uyum içinde olmalı. Aynı zamanda markanın ya da firmanın kurumsal kimliği ile uyumlu hareket etmesi her zaman için pozitif bir sonuç ortaya çıkarır.
 • Analiz; sayfanın geri dönüş oranının takibi haritaları oluşturmak, A/B testleri gerekli olduğunda göğüs sesleri ile yapılır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda sayfa üzerinde düzenlemeler gerçekleştirilir.

Dönüşüm Odaklı Optimize Edilmeli

Amacı müşteri dönüşümü olan Landing Page Tasarımı her web sitesinde bulunması gereken bir sayfadır. Ziyaretçilerin sosyal medya kanalları ya da e-posta üzerinden sunulan paylaşım ya da reklam linklerine tıklaması ile ulaştıkları sayfalar belirli iletişim bilgileri karşılığında ziyaretçilere hediyeler bilgiler ya da indirimler sunar.

Firmalar ya da markalar tarafından hazırlanan tasarımlar, iletişim bilgilerini form aracılığı ile rahatlıkla temin etme imkânı sağlar. Ama yalnız formdan oluşan sayfalar kesinlikle Landing Page değildir çünkü blog sayfaları da iletişim formu barındırır, Landing Page dönüşüm odaklı optimize edilmelidir.

Optimizasyon etkili ve doğru görseller kullanılarak, sondan değer önerilerinden bahsederek ya da önemli detaylar paylaşılarak sağlanır. Tek bir odak ve hedef ile hazırlanan sayfalar, ana motivasyonu keşfetmek olan web sayfalarının aksine kullanıcıyı bir aksiyon almaya teşvik etmek zorundadır.

Doğru kurgulanan tasarımda ziyaretçiler form doldurma yönlendirilir. Ardından genellikle daha detaylı bir bilgi içeren mail alarak ziyaretçiler teşekkür sayfasına yönlendirir. Bu geri dönüşümü sağlayacak önemli bir detaydır.

Kullanıcıya aksiyon aldırma hedefine yönelik olarak hazırlanan Landing Page Tasarımı hem müşteri elimi maliyetini azaltır hem de pazarlama kampanyalarının dönüşüm oranını arttır.

Doğru Bir Landing Page Nasıl Hazırlanır?

Doğru bir Landing Page hazırlamak için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Genel olarak yönlendirme eğiliminde olan Landing Page, ziyaretçileri belirli aynı zamanda net olarak fayda karşılığında aksiyon almaya yönlendirmeyi hedefler. Aksiyon kimi zaman bir butona tıklamak kimi zaman ise iletişim bilgilerini paylaşmak olabilir sayfa tasarımı bunu destekleyen yönde olmalı. Bundan dolayı olabildiği kadar kolay anlaşılır, sade ve yormayan bir akış kurgulaması yapılmalıdır.
 • Landing Page Tasarımı markaya ya da ürüne özel ve benzersiz olmalı. Ziyaretçileri mutlu eden markaya sadık kalmasını sağlayan kullanıcıların problemini çözmeye yönelik değer önerisi sunması oldukça önemlidir. Genellikle e-ticaret sitelerinin belli oranlarda indirim kuponu vermesi üyelik bazı çalışan web sitelerinin ücretsiz kullanım vermesi değer önerilerine sunulan en güzel örnektir. Bu nedenle sayfalarda değer önerilerinin yani içeriklerin açık ve net şekilde aktarılması oldukça kritik bir öneme sahiptir.
 • Tek bir sayfa halinde olması gereken Landing Page, farklı bölümlere ayrılabilir ama bir bütün oluşturulması önemlidir. Gereksiz detaylardan kaçınılmalı ve olabildiği kadar basit bir anlatım dili kullanılmalıdır. Sayfalar çok daha yüksek oranda geri dönüşüm sağlar ama bu uzun sayfaları kötü olduğu anlamına gelmez. Firmanın ya da markanın tüketicilerine olan değer önerilerini detaylı anlatması sunduğu çözümleri çok daha sağlıklı aktarması gerektiğinde uzun sayfalar oluşturulabilir. Dolayısıyla her markanın ya da her ürünün belli bir optimum noktası bulunur.
 • Ayrıca oluşturulan sayfaya referans eklemek önemli bir avantaj sağlar, ürünleri kullanan insanların yorumları, yaptıkları çalışmaları, farklı kullanıcıların elde ettiği sonuçları ya da video formatında görüşleri eklemek izlenen doğru bir yol olur.
 • Ziyaretçileri form doldurarak, ürünü satın alarak ya da hesap açarak elde edecekleri yararlar kısa bir video ile aktarılabilir böylelikle dönüşüm oranı arttırılır. Anlatılacak olan detayları ve cevaplanacak soruları mantıklı bir sıraya oturtmak doğru olur video uzunluğu 1 ila 3 dakika arasında hazırlanmalı.
 • Yeni ve sıfırdan bir Landing Page yoksa yapılması gereken hazır olan şablonları kullanmaktır bu oldukça faydalı ve pratik bir yoldur.

Kurumsal Bir Web Sitesi Olarak Kullanılabilir

Hazır şablon gerek tasarım gerekse teknik açıdan birçok avantaj sağlar, şablonların tasarımı profesyoneller tarafından aksiyon alma amacı ile kurgulanır.  Teknik kısmı hem mobil hem de masaüstü ile yapılan ziyaretlerde kesintisiz ve optimum bir deneyim sağlar.

Ancak burada önemli olan değer önerileri ile sayfa tasarımı arasında uyumlu bir korelasyon sağlamaktır. İçeriği doğru uygulandığında Landing Page Tasarımı, single page benzeri bir yapı ile kurumsal bir web sitesi olarak kullanılabilir.

Firmayı tanıtmaktan çok amaç reklamı yapılmak istenen hizmet ya da ürünün hızlı bir şekilde anlatarak hedef kitlenin taliplerini toplamaktır. Tüm tasarım unsurlarında olduğu gibi Landing Page Tasarımı için de çeşitli soruların tam olarak cevaplandırılmasını ihtiyaç duyulur.

Tek İçerik Tek Konu Ve Tek Amaç

Tasarımda atılması gereken adımlar şekilde sıralanır;

 • Landing Page Tasarımına neden ihtiyaç duyulur?

 Konudan dağılmadan tek bir konu anlatımlı gelmiyor ya da bir etkileşim gerçekleşmeyecekse komple bir web tasarım daha gerçekçi çözümdür.

 • Hedef kitle nedir?

 Yapılacak tasarımda ne olursa olsun öncelikle temel soru hedef kitlenin ne olduğu olmalıdır.

 • Alternatif tasarım örnekleri nelerdir?

 Tasarıma yeni başlayanlar için önemli olan bol bol örnek incelemektir. Konu ile alakalı olması önemli değildir, Landing Page web tasarımı alanında uzmanlaşmış bir parçadır bu yüzden örnek için web sitesi tasarımlarını listeme ya birçok web sitesi bulunur.

 • İçeriğinde neler olmalı?

Landing Page Tasarımı, tek içerik tek konu ve tek amaçtan oluşur. Merak uyandıran bir paragraf yazısı tasarımda olmazsa olmazdır aynı zamanda bir başlık ve bir alt başlık olmalıdır, gerçek yazılar ile oluşturulmalıdır. Son onayı almak için tipografiyi tasarımda oturtmak önemlidir.

İyi bir tasarım kullanıcıyı ekranda gördüğü alan ile sınırlar, kullanıcı sayfada yalnızca harekete geçerek eylem gerçekleştirme sayfa içerisinde eylemi gerçekleştirecek başka datalar görmek ister.

Tasarımda ihtiyaç olan tüm bilgileri ulaşıldıktan sonra Landing Page Tasarımı yapılır, tasarımda öncelik ve harekete geçirici mesaj ya da eylem çağrısı sayfanın en üstünde olacak şekilde düzenleme yapılması gerekir, bu bir forum elementi ya da bir buton olabilir.

Sayfanın oluşturulmasının ardından önemli olan trafik seviyesinin istenen noktaya ulaşabilmesi adına doğru analiz edilerek gerekli olan optimizasyonları doğru zamanda yapmak gerekir. Sunulan değer önerisinin sayfa ile ne kadar efektif şekilde aktarıldığı konusunu periyodik aralıklarla sormak önemlidir.

Ziyaretçileri Satın Almanın Bir Sonraki Adıma İtme

Anlamı varış-iniş sayfası olarak da nitelendirilen Landing Page için en doğru kelime anlamı kullanım amacıdır. Özellikle belirli konumda ya da belirli bir amaç için hedef kitleye özel olarak tasarlanan giriş web sayfası tasarımı olarak da düşünülebilir.

Hedef kitleyi web sayfasını girişine değil ilgisini çekecek olan sayfaya yönlendirecek şekilde form doldurma ya da tanıtım gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Pazarlama kampanyaları için doğru tasarlanan Landing Page öneme sahiptir. Bu kadar önemli olan sayfaları tasarlama kısmı belli bir enerji ve zaman harcamayı gerektirir.

Ancak bazı araçlar tasarım oluştururken ciddi oranda yardım sağlar. Bu araçlar; Landing Page geldiğinde ilk akla gelen onbounce'dir. Başlangıç seviyesinden profesyonel seviyeye kadar herkes tarafından ihtiyaçları tatmin edecek şekilde tasarlanır.

Dinamik metin optimizasyonu olarak adlandırılan özellik sayesinde kullanıcı aramasına en uygun başlıkları oluşturmaya imkan sağlanır. Başlık kullanıcı aramasına denk gelecek şekilde otomatik olarak optimize edilir. Çok sayıdaki e-posta altyapısı ve CRM ile entegrasyonu bulunmasından dolayı toplanan tüm kullanıcı bilgileri kolaylıkla yönetilir.

Sabit kullanılan pazarlama araçlarından biri HubSpot'tur, kullanımı kolay olmasından dolayı sayfaların oluşturulmasını hızlı bir şekilde gerçekleştirir ve tüm detayları efektif raporlama ile sunar. Aynı zamanda sayfanın değişik ziyaretçi gruplarına yönelik A/B testleri yapılmasına da imkan sağlar.

Bilinmesi gereken ve çok sayıda özelliğe sahip olan araçlar arasında Landingi yer alır. Eklentileri tüm süreçleri otomatik hale getirir ve verileri e-posta ya da CRM sistemine aktarır. Hem satış hem otomasyon hem de lead yönetim aracı olan sendinblue aracı kolay ve hızlı kullanılmasının yanı sıra çok kısa süreli istenen sayfayı oluşturmaya yardımcı olur.

Özellikle yeni başlayanlar için önemli bir referans noktasıdır, A/B test özelliği ve e-posta otomasyonu gibi çok sayıda hizmet sunar. Landing Page örnekleri incelendiğinde her birinin ilgi yaratmak için farklı stratejik yaklaşımlara sahip olduğu gözlemlenir.

Ancak hepsinin ortak noktası ziyaretçileri satın almanın bir sonraki adımına itme hedefidir. O yüzden sayfaların reklam bannerları gibi olmamasına dikkat edilmelidir çünkü ana amaç ziyaretçiler ile etkileşim kurmak ve onları mutlu etmektir.

Neden Biz Neden Crea Works’u Tercih Etmelisiniz?

Dijital faaliyetler ile iç içe bir çalışma olan Landing sayfaları görsel tasarım, arayüz tasarımı, UI / UX, web analizi ve Dijital pazarlama alanında uzman ekiplerimiz tarafından oluşturularak hayata geçirilir.

Crea Works olarak tecrübemiz ile fikirlerimizi görsel değiştirip dijital kampanyalarda kullanıcılara doğru şekilde ulaşmasını sağlıyoruz. Performans odaklı ve alanında uzman ekibimizle hizmet verdiğiniz müşterilerimizin dijital dünyada rakiplerine fark yaratması çok daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmasını amaçlıyoruz.

Dünyanın yenilikçi tüm çözümleri müşterilerimizin işini büyütmesi için değerlendiriyoruz. Firma ve markaları doğru mecrada ve doğru hedef kitlesine ulaştırmaya yardım ediyoruz.

İşletmelere yeni dijital stratejiler kazandırıyoruz. Arama motoru optimizasyonu çözümlerimiz ile firmaya da markaların müşterilerine en hızlı şekilde ulaşmasına olanak sunuyoruz. Yaratıcı becerilere sahip profesyonel ekibimiz ile birlikte fikir aşamasından marka aşamasına kadar tüm iş geliştirme çalışmalarında destek veriyoruz.

En uygun yazılım çözümlerini sunuyor ve sektörün network alanı genişletiyoruz. Oyunun kurallarını yeninin gücüne inanarak birlikte çıktığımız yolculukta tüm müşterilerimiz ile birlikte değiştiriyoruz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın