Banner Tasarımı
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Banner Tasarımı
Banner Tasarımı

Banner web sitelerinde yer alan reklamlara verilen isimdir, kendi web sitesi dışında başka bir web sitesinde ücret karşılığı reklam panosunun yerleştirilmesine Banner Tasarımı adı verilir.

Banner yerleştirilen web sitesine giren kullanıcılar öncelikle verilen reklamı görür, ilgilenen kullanıcılar tıkladığında ekranda direkt olarak bağlantılı web sitesi açılır. Yerleştirmek için ödenmesi gereken ücret miktarı ziyaretçi sayısı ile alakalıdır.

Ziyaretçi sayısı sayaçlar ile takip edilir aynı zamanda diğer reklam panosunu kendi web sitesine ücret karşılığında yerleştirerek ayrıca kazanç elde edilir. Tüketiciye yönelik olarak uzun zamandır kullanılan Banner reklamlar en az internet kadar eskidir.

Pazarlamacılar Banner reklam yerine artık uygulama içi modülü reklamları kullanmayı çok daha fazla tercih ediyor. Ama yapılan birçok araştırma farklı ekranlarda kullanılan Banner reklamların altını çok daha güçlendirdiğini ortaya koyuyor.

Web Sitesi Reklamcılığının Popüler Biçimi

Reklam ya da tanıtım amacıyla hazırlanarak web sitelerinin içine yerleştirilen görseller olan Banner reklamlar, Türkçe karşılığı poster, afiş ya da pankart gibi anlamlara gelir. Ancak reklam dünyasında Banner kelimesinin tam karşılığı henüz net şekilde türetilmiş değil.

Reklam görseli denen Banner kelimesinin Türkçe karşılığı tam olarak bulunana kadar reklam piyasasında reklam görseli olarak devam edilecektir. Hazırlanan bir Banner tasarımı için dikkat edilmesi gereken konular;

 • Web sitesini özelliklerini, logosunu ne konusunu en iyi şekilde yansıtması gerekliliği.
 • Web sitesinin hızını kesinlikle etkilememesi.
 • Web sayfasının diğer bir sürü unsura göre çok daha etkileyici ve çok daha dikkat çekici olmasıdır.

Aynı hedef kitlesini barındırdığından dolayı bir web sitesine ücret karşılığında tasarlanan reklam görseli yerleştirmek Banner aracılığı ile yapılan bir çeşit reklam modelidir.

Böylelikle siteye giren kullanıcılar reklamı görür ve görselin tıkladığında ekranda web sitesi açılır. Bu tür bir uygulamada ücret genellikle anlaşılmış sabit tıklama ücreti ya da anlık değişen açık artırma teklifine göre belirlenmektedir.

Banner tasarımı genellikle logo ile birlikte gerçekleştirilir ve web sitesi görsel açıdan zenginleştirilerek ziyaretçilerin ilgisi ve dikkati çekilerek hedef web sitesine yönlendirilir. Bir metin tabanı olmayan Banner resim tabanlıdır, web sitesi reklamcılığının popüler biçimidir.

Hazırlanan Banner reklamında amaç bir marka ya da ürünü tanıtmak ya da ziyaretçilerin reklam veren işletme ya da markanın web sitesine gitmesini sağlamaktır.

Banner reklamların tamamı aynı işlevi sağlar, bir web sayfasında görülen görseli tıklanır ve tarayıcı otomatik olarak kullanıcıyı reklam verilen web sitesine götürür. Özellikle web tabanlı şirketlerin dijital platformlarda ki varlığı açısından oldukça önemli olan Banner reklamlar çok büyük bir fark yaratmaya olanak sağlar.

Yalın, Kısa Ve Öz Bir Mesaj Olmalı

Fiziksel mağazaların önünde yer alan ve dikkat çeken afişler insanların mağazaya girmesine yardımcı olur. Afişlerde belirlenen bir ürün ya da hizmet için, düzenlenen kampanya, sunulan indirim ya da insanların merakını ateşlendiren yeni bir ürüne sahip olunması gibi konular belirtilir.

Banner Tasarımı ile hazırlanan reklamlarda çoğu kez dijital platformlarda aynı etkiyi yaratmak amacı ile tasarlanır. Başarılı bir banner reklamı hazırlayarak web sitesine çok daha fazla ziyaretçi çekmenin yolları oldukça basittir.

Reklamın başarılı olması ve ilgi çekmesi için göz alıcı ya da göze hitap etmesi gerekir. Bu şekilde amaçlanan ya da pazarlama mesajı kullanıcılara aktarılır. Banner reklamların öne çıkmasında önemli olan insan yüzü öğesi, markayı ya da firmayı anlatan renkler, animasyon ve sade bir dil ile ifadedir.

Dijital pazarlama alanında önemli başarılar elde etmek için atılması gereken adımlardan biri olan Banner bir web sitesini içinde reklam görseli gibi kullanılabilir. Aynı zamanda kendi web sitesi içerisinde de ürün promosyonlarını öne çıkarmak için ideal bir yöntemdir.

Birçok farklı boyuta sahip olan Banner reklamlar dünya genelinde standart olarak kabul edilen ve IAB tarafından standart hale getirilen 8 ile 12'ye kadar ölçüye sahiptir. Endüstri standartlarının değişmesi ile bu sayı artar, yapılan Banner reklam sabit olduğu gibi aynı zamanda hareketli de olabilir.

Reklamların kısa net ve öz olmasına gayret edilmeli çünkü birçok kullanıcı reklamı gördüğünde o an için dikkat eder. Bu yüzden verilmek istenen mesajın akılda kalması yalın, kısa ve öz bir mesaj ile aktarılmalıdır.

Hedef Kitleyi Harekete Geçirmeli

Sınırlı bir alanı kaplayan Banner reklamlar genellikle mesajı doğru aktarabilmek için net ve anlaşılır şekilde belirtilmeli. Banner Tasarımı karmaşaya neden olacak ya da kafa karıştıracak türden olmamalı.

Yapılan tek bir ürün reklamı ile alakalı ise pazarlama şekli ve mesajı net ve anlaşılır şekilde iletmeye gayret edilmeli. Ancak birden fazla ürün ya da hizmet için hazırlanmışsa güçlü bir kampanya ve dikkat çekici vurgu belirlenmeli.

Ayrıca hedef kitleyi harekete geçirici mesajlarda anlaşılır net ve sade olmalı. Reklamların etkisini arttırabilmek adına reklam testlerinden yararlanmak söz konusu olabilir aynı zamanda gerekli optimizasyonlar sağlanabilir.

Kullanıcıları web sitelerinde çok fazla vakit geçirir dijital bütçeler firmaları açısından her geçen gün giderek artar. Dijital platformlara bütçe ayırmadan önce mümkün olduğu kadar verileri analiz etmek önemlidir.

Ancak bu şekilde dijital kanallarda yapılacak pazarlama faaliyetlerinde başarıyı elde etmek söz konusu olur. Testler ile kampanyalar karşılaştırılır optimize edilir ve böylelikle yeni stratejiler geliştirilir.

Sınırsız Efekt Ve Renk Seçimine Sahiptir

Dijital platformlarda ki görüntülü reklam kampanyalarının kalitesini arttırabilmek için belli bir çaba ve belli bir maliyet gerekir. Bu yüzden iyi planlanan ve optimizasyonları sağlanan reklam görselleri etkili sonuçlar ve başarılı bir kampanyayı ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Birçok reklam alanı ile karşılaştırıldığında kullanımı oldukça ekonomiktir, Banner öncelikle tasarlanır ardından farklı boyutlar ile kullanılacak sosyal medyalar için boyutlandırılır.

Bilgisayar ortamında hazırlanmasından dolayı sınırsız efekt ve renk seçimine sahiptir, tasarımında ilgi çeken her türlü görsel rahatlıkla kullanılır. Hazırlanması hem kısadır hem de maliyeti oldukça düşüktür.

Banner reklam görselini hazırlarken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri sitenin doğru şekilde boyutlandırılmasıdır. Her ne kadar tüm web siteleri farklı banner ölçüleri kabul ediyor olsa da dünya standartlarında kullanılan ölçüler bellidir ve tüm dünyadaki bir siteleri ile geçerli boyutlardadır.

Banner hazırlayabilmek adına birçok farklı programdan destek almak mümkündür önemli olan konu hangi banner reklamının çok daha iyi tıklanma oranına sahip olduğu ve en iyi geri dönüşümün hangi bannner reklamı ile mümkün olduğudur.

Kullanılan Programlar Ve Özellikleri

Banner reklam hazırlamak için kullanılan programlar ve özellikleri şu şekildedir;

 • İllüstrator; web sitesi, baskı, video ve mobil için logo başta olmak üzere çizim, simge, tipografi illüstrasyonlar oluşturmaya imkan sağlar.
 • Photoshop; program, fotoğraf işleme ve düzenleme programıdır.
 • Pixia; kullanımı son derece kolay olan programda dosya boyutu küçüktür. Fotoğraf üzerinde her türlü düzenleme yapmaya imkan sağlar.
 • Banner Maker Pro; kısa sürede web sayfaları için kullanışlı ara yüzü sayesinde profesyonel görünümlü reklam grafik ve butonlar hazırlamaya olanak sunar.
 • Google web designer; web uygulaması, kod ara yüzü ve görsel kullanarak web içeriği ya da HTML5 reklamları oluşturulmasına yardımcı olur. Google web designer tasarım görünümü kullanarak metin, çizim araçları ve 3D nesneleri ile içerik oluşturmak söz konusudur. CSS, JavaScript ve XML dosyaları oluşturmaya olanak tanıyan Google web designer kod görünümü, kodu hem daha kolay hem de daha az hata ile yazmaya imkan verir. Otomatik kod tamamlama ve sözdizimi vurgulama gibi özellikleri kullanılır.

Banner Tasarımı hazırlamak için kullanılabilecek bazı online programlar da bulunmaktadır. Kullanılan onlar programlar ile hedef kitlesi göre ihtiyaç duyulan Banner reklamlar hazırlanır. Banner yapmak için kullanılan online programlar ve avantajları şunlardır;

 • Canva; ücretsiz web tabanlı bir tasarım uygulaması olan canva ile infografik, sosyal medya gönderileri, poster, kart, davetiye, sunum ve reklam gönderisi gibi birçok şey profesyonelce hazırlanır.
 • Bannersnack; online araç ile göz alıcı stok görseller ile birlikte birbirinden güzel şablonlar, zengin objeler ile ihtiyaç duyulan reklam Bannerleri oluşturulur.
 • Html5 Bannerlar; tıraş Reklamların yerine çıkarılan bu reklamlar Google tarafından kabul edilen bir reklam çeşididir. Html5 tipi bannerları geçilmesinde ki en büyük neden flash'ın eklenti gerektirmesi, mobil uygulamada çalışmaması ve yüklenme süresinin uzun olmasıdır. Html5 içinde dünya standartları olan ve tüm dünyada kabul edilen Banner ölçüleri geçerlidir farkı yalnızca dosya biçimleridir. Zip şeklinde Google hesabına yüklenen Html5 bannerları Zip dosyası içinde;
 • CCS
 • JS
 • HTML
 • GIF
 • PNG
 • JPG
 • JPEG
 • SVG dosya türlerine izin verilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Etkili bir Banner reklamı hazırlarken dikkat edilmesi gereken öncelikle güvenilir bir kurum ya da marka imajını yaratmaktır. İnternet kullanıcıların çok fazla mesaja maruz kaldığı sanal dünyada güven halen en önemli konuların başında gelir.

Çok fazla renk kullanımından kaçınılmalı ve kullanan fontların okunur olmasına dikkat edilmelidir. Reklamlarda logonun reklamlarda ön plana çıkan renklerinin banner tasarımı için kullanılan renkler ile uyum yakalaması oldukça önemlidir.

Hazırlanan tasarımlar web sitesinin hızını yavaşlatma malı ancak etkileyici ve dikkat çekici olmalıdır. Ürünler ya da hizmet hakkında detaylı bilgilere yer verilmeli ve sadelik ön plana çıkarılmalıdır.

Hazırlanan tasarımlarda ve reklamlardan satın al, şimdi yükle, şimdi başlat gibi net eylem çağrısı kullanılmalıdır. Hareketli bir Banner reklam hazırlarken dikkat edilmesi gereken detaylar şunlardır;

 • Reklamın süresi 30 saniyeden kısa olmalıdır.
 • Flaşörlü ya da yanıp sönen reklamlar olmamalıdır.
 • Dosya formatı html5 ya da GIF olmalıdır.
 • Hazırlanan dosyanın boyutu 150 KB aşmamalıdır.

Sabit bir Banner reklamı yapılırken dikkat edilmesi gereken detaylar ise şu şekilde sıralanır;

 • Yalnız JPG, GIF ve PNG formatları ile çalışılmalı.
 • Dosya boyutu 150 KB geçmemeli.
 • Dosya boyutunun küçük olması reklamın yüklenme süresini de o kadar hızlı olmasını sağlar.

HTML5 banner tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken konular ise şu şekilde sıralanır;

 • Dosya boyutu 150 KB geçmemeli.
 • ASCII dışı karakterlerde UTF-8 kullanılmalı.
 • Zip dosyasının içinde en fazla 40 dosya bulunmalıdır.

Etkili Bir Reklam Türü

İnternet reklamcılığı alanında yaygın olarak kullanılan araçlardan biri olan Banner reklamlar görsel olarak hazırlanır. Etkili bir reklam türü olan Banner reklamları ilgi çekici olmalı ve en önemlisi doğru zamanda çıkarılarak kişiselleştirilmelidir.

İnternet kullanıcısına göre sıkıcı olan Banner reklamların Bundan dolayı hedef kitleyi çekmede başarısız olduğu düşünülür. Ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir çalışmada Banner reklamların düzenlenen kampanyaların yüzde 80’inden çok daha fazlasını içerdiği ve gerekli hedefe ulaştığı belirtilir.

Farklı boyut ve yapıda olan web sayfalarını görünür yerlerine yerleştirilen reklamlar reklamı veren firmanın belirlediği adrese link verir. Web sitelerinde ya da portallar da yayınlanan belli ölçülere uyularak geliştirilen kurumsal iletişim unsurları sayfa giydirme ya da advertorial olarak da geliştirilir.

Hazırlanan Banner tasarımı için önemli olan mümkün olduğu kadar çok tıklanmasıdır. Tıklanan Banner; oluşturabilmek için uyulması gereken maddeler şu şekildedir;

 • Tasarım temiz ve basit olmalı, karmaşık lütfen uzak olmasının yanı sıra yazılarda kolaylıkla okunabilmelidir.
 • Renk seçimine dikkat edilmeli, kullanılan renkler dikkat çekici olmalı ama kullanıcıyı rahatsız etmemeli.
 • Animasyon kullanımında kesinlikle aşırıya kaçırılmamalı çünkü fazla hareket ziyaretçiyi yorar.
 • Animasyonu seçimi hızlı ve dikkatli olmalı, hızlı bir animasyonun takip etmesi zordur yavaş olması da sıkıcılık nedenidir.
 • Hedef kitlesini ile birlikte aynı zamanda markaya uygun olarak tasarlanmalıdır.
 • Hazırlanan barner reklamlarında kesinlikle hemen ara, fırsatı kaçırma gibi eyleme çağrı mesajı bulunmalıdır.
 • Kısa süre içerisinde kullanıcılar banner reklamı görmekten sıkılır bundan dolayı 2-3 haftalık aralar ile reklamları değiştirmekte yarar vardır.
 • Yayınlanacağı mecraya uygun olarak tasarlanmalı. Outdoor pano için tasarlanan reklamlardan örnek alınarak hazırlanan bir Banner reklamın performansı kesinlikle çok iyi olmaz.

Kullanılan Ölçüler Ve Çeşitleri

Flash Bannerlar; Kod yazılmasından dolayı birçok farklı efekt eklenen ve farklı özellikler ile hazırlanabilen Flash Bannerlarda interaktif kurgu gerçekleştirilebilir. Birçok web sitesinde bunun örneklerini görmek mümkündür.

Örneğin basket atabilmek için mouse imleci bazen top olur bazen de ateş etmek için nişan hedefi. Bu tarzda hazırlanan reklamlar birçok insanın ilgisini çeker ve reklamı yapılan web sitelerine yönlendirir. İçerisine oyunlarında konulabileceği reklamlarda fikir konusunda herhangi bir sınırı bulunmaz.

 HTML5 Bannerlar; Reklamların yayınına bileceği birçok ortam son teknolojik gelişmeler ile birlikte attı. Flash pandaların yerini rahatlıkla alan teknoloji sayesinde 3D içerikler dahi rahatlıkla hazırlanabilir. Tüm modern tarayıcıların artık HTML5'i desteklemesinin yanı sıra esnekliği sayesinde çok daha yaygın olarak kullanılıyor.

Banner reklam tasarımı hazırlanırken genel olarak kullanılan ölçüler ve çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Skyscraper; 120 x 600 piksel
 • Wide Skyscraper; 160 x 600 piksel
 • Rectangle; 180 x 150 piksel
 • Medium rechtangle; 300 x 250 piksel
 • Large rectangle; 336 x 280 piksel
 • Vertical reichtangle; 240 x 400 piksel
 • Square pop- up; 250 x 250 piksel.

Banner reklamların yayınlanması için genellikle Google Adwords platformu kullanılıyor. Platformda yayınlanan reklamlar adphorus reklamlarını yayınlayan web sitelerinde yer alıyor. Dolayısıyla hazırlanan reklamlar farklı web sitelerinde yayınlanabilir ve bu sitelerin seçimini reklamı veren belirliyor.

Neden Biz Neden Crea Works’u Tercih Etmelisiniz?

Çalıştığımız işletmelere yeni dijital stratejiler kazandıran ekibimiz gerek fikirleri gerekse tecrübeleri ile dijital kampanyaların doğru şekilde yönetilmesini sağlıyor. Alanında uzman olan personelimiz performans odaklı olmasının yanı sıra aynı zamanda birlikte çalıştığımız partnerlerimiz in dijital ortamda sektörde fark yaratmasına imkan sağlıyor.

Yenilikçi tüm çözümleri öğretmenlerimize sunduğumuz çalışmalarımızda amacımız markaları ve firmaları doğru hedef kitlesine ulaştırmaktır. Bir hizmeti ya da bir markayı fikir aşamasından marka aşamasına ulaştığına kadar tüm sürecinde destekleyen Crea Works olarak tecrübe ve güven ile birlikte aynı zamanda başarı garantisini en uygun fiyat ile sunuyoruz.

Tüm sektörlerde network alanı genişletmemiz ile birlikte aynı zamanda sektörler için en uygun yazılım çözümlerini soruyoruz. Dijital faaliyetlerimizde oldukça geniş bir çalışma portföyüne sahip olan firmamız web analizi başta olmak üzere dijital pazarlama alanında profesyonel bir kadroya sahiptir.

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın