Outdoor Reklamları
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Outdoor Reklamları
Outdoor Reklamları

Türkçe anlamı açık hava reklamı olan Outdoor reklamları, sokakta görülen reklam çalışmalarıdır. Hedef kitle olan insanların günlük rutini içerisinde gördüğü açık hava reklamcılığı ürünleri hedefine aracısız ulaşmak, prestij sahibi olmak ve insanların bilinçaltında yer edinmek isteyen firmalar tarafından karşı edilir.

Asılı olan afişlerden bina giydirmelerine, otobüs duraklarından metrolara kadar geniş bir alanda uygulanan açık hava reklamı oldukça hızlı şekilde gelişmeye devam ediyor.

Yaşam alanının her bölümünde varlık gösteren açık hava reklamları uygun şartlarda değerlendirilmediği sürece hem firmanın imajını hem de şehrin çehresini olumsuz şekilde etkiliyor.

İnsanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda birçok firma rekabet içerisinde açık hava reklamcılığı gerçekleştirir, bu yüzden her zaman bir adım öne çıkmak için yaratıcı fikirler sunmak gerekir.

Kullanılan birçok farklı alanı bulunan açık hava reklamcılığında profesyonel olmayan grafiti yapma, ilan asma, kalabalık bölgelere pankart asma gibi yöntemler dışında profesyonel olan açık hava reklam alanları çok daha fark yaratır.

En fazla kullanılan açık hava reklam alanları otobüs durakları ile bilboardlardır ayrıca çok fazla bilinmese de silindirboard, miniboard gibi farklı tasarımda panolarda tercih edilir. En prestijli açık hava reklamı ise kesinlikle bina giydirmedir.

Şehirlerde ekonomik binalarda bulunan ışıklı reklamlar araç giydirme çalışmaları da uygulanan farklı reklam stili olarak yer alır.

Akılda Kalıcı

Hedef kitleye zaman ya da mekana bağlı kalmadan ulaşmayı sağlayan Outdoor reklamları oldukça fazla şekilde akılda kalıcıdır ama bunun için doğru slogan ve tasarımların uygulanması gerekir.

Yolda yürürken insanın merak edip bakması halinde kolay anlaşılmalı ve gereksiz kelimeler kullanılmamalıdır. Firmaların ya da markaların adına reklam süreçlerini, açık hava reklamlar tüm ana yollarda yönetebilir.

Örneklendirmek gerekirse her gün binlerce insanın Beşiktaş meydanında 7 gün 24 saat etkisi tartışılmayacak boyutta bir reklamın önemi anlatılmayacak kadar fazladır. Açıkhava reklamının yayın süresi işletme ya da markanın bütçesi göre belirlenir ancak kısa ve sürekli tekrarlar ile akılda kalıcılık çok daha fazladır.

Sokakta firmanın ya da markanın istediği her yer bir reklam alanı olarak tasarlanır, sınırlarının dışına çıkan karlı ve hızlı geri dönüş almak isteyenler için en iyi tercihtir. Outdoor reklamları açısından en büyük sorun her gün çevrelenen pazarlama hilelerinden bıkan bir müşteri kitlesine hedeflemesidir.

Mal ve hizmeti donmuş olan model pazar içerisinde kalitesi düşük bir reklam bir görünüm uyandırır. Uygulanan reklam can sıkıcı bir söylenti ya da mide bulandırıcı bir gülümseme kazanma ihtimali taşır bunun önüne geçebilmek için reklamın nasıl görüneceği konusuna zaman ayırmak ve üzerinde çok fazla düşünmek gerekir.

Reklamın Hedefi Nedir?

Cevaplandırılması gereken ilk soru reklamın hedefi ne olmalıdır ve buna göre açık hava reklamı tasarlanmalıdır. Amacına göre uygulanan açık hava reklam türleri;

 • İnsanların ilgisini çeken bilgilerin paylaşıldığı bilgilendirici reklam
 • Ürün ya da hizmetin kalitesini vurgulayan ikna edici reklam
 • İnsanlarda ilgiyi uyandırıcı hatırlatıcı reklam
 • Hizmet ya da ürünün güçlü yönlerini belirten karşılaştırmalı reklamdır.

Bilgilendirici Outdoor reklamları hedef kitle için yararlı bulunan bir bilgiyi paylaşmak istediğinde devreye girer. Bu reklam türünde marka ya da işletmedeki yapılan değişiklik ya da yenilik hakkında insanları haberdar etmekten kaçınmak gerekir.

Bilgilendirici reklamlar genellikle bağımlılık yapar, hedef kitle sadece kendisi için yararlı ve faydalı olacak bilgiler ile ilgilenir. Bu yüzden reklamlara yerleştiren bilgilerin filtre verdiğinden emin olmak gerekir. Bilgilendirici reklamın hedefi;

 • Yeni ürün ve hizmetleri tanıtmak
 • Var olan ürün ya da hizmetlerin kullanımını arttırmak
 • Ürün ya da hizmet ile ilgili yanlış izlenimi ortadan kaldırmak
 • Fiyat indirimi ya da özel teklifler hakkında bilgi vermektir.

Beklenen Talep Artışı

İkna edici reklamlar ürün ya da hizmetin kalitesini vurgulayarak hedef kitleyi işbirliği yapmaya teşvik eder. Topluma doğru şekilde yaklaşmayı başaran reklamlar takdir edilir ürün ya da hizmeti olan talep beklenen artışı gösterir.

Reklamlarda insanları harekete geçirmek ve avantajları göstermek için güçlü çağrıların yapıldığından emin olmak gerekir. Ama baskıcı ya da gerçek dışı sözlerden uzak durmak önemlidir. İnsanların hizmet ya da markayı diğerlerinden ayırt etmelerini sağlayan bir ilgi yaratmaya çalışmak gerekir. İkna edici reklamın amacı;

 • Ürün ya da hizmeti ihtiyaç duyulduğuna inandırmak
 • Hedef gittiğine marka arasında duygusal bağ kurmak
 • Marka ya da hizmete dair olumlu algı oluşturmaktır.

Hatırlatıcı Outdoor reklamları genellikle bir dönem popüler olan bir ürünün ya da hizmetin yeniden hatırlatılması ve öne çıkarılması amacıyla kullanılır. Hem hedef kitlenin hem de işletmenin eşit oranda faydalandığı bu tür reklamlarda bütçe tasarrufu yapılmamalı ve eski reklamlar kullanılmamalıdır.

Ancak geçmişte ürünü beğenen insanların referanslarını kullanmak etkilidir. Hatırlatıcı reklamın amacı;

 • Hizmet ya da ürünün yeniden hatırlatmak
 • Yeni bir görünüm ile ürün veya hizmeti karşı insanların ilgisini canlandırmak
 • Mevsimlik hizmet ya da ürünleri teşvik etmek
 • Ürün gamına göre hedef kitlenin hafızasını yenilemektir.

Aynı Nitelik

Karşılaştırmalı reklam bir ürün ya da hizmetin avantajlarını öne çıkarmak ve önceki model ya da sürümleri ya da rakip teklifler ile karşılaştırılmasını sağlamak için kullanılır.

Bu reklam türünde hangi yol seçilirse seçilsin önemli olan insanların güvenini kaybetmemektir. Aynı zamanda rakipler tarafından açılmış haklı bir dava ile karşılaşmamak adına doğru ve ustaca bir karşılaştırma yapmaktır. Karşılaştırmalı reklamın amacı;

 • Ürün ya da hizmetin güçlü yönlerini ana hatları ile belirlemek
 • İşletmenin büyümesini göstermek
 • Ürüne karşı İlgi çekmek
 • Ürün ya da hizmetin bir ya da daha fazla özelliğine yakınlaşmaktır.

Amacı ve hedefi ne olursa olsun tüm Outdoor reklamları aynı niteliği paylaşır; hedef kitle üzerinde derin bir etki yaratmak ve potansiyel müşterilerin sadık destekçilere dönüştürülmesini sağlamak.

Uzun vadede bu durum marka bilinirliğini güçlendirdiği gibi aynı zamanda kazanca dönüşmeyi sağlar. Açıkhava reklamcılığının tiplerini şu şekilde sıralamak söz konusudur;

 • Tabela
 • Billboardlar
 • Asansör ve kat reklamı
 • Bannerlar
 • Brandmauer
 • Stander
 • Freeze
 •  

İlk İzlenim

Potansiyel müşterilerin bakış açısından beğeni kazanmak, ilk izlenim oluşturmak ve ve kesin ya da keskin bir işaret vermek için tercih edilen açık hava reklam tipi tabeladır. Tabela reklamı oluşturulurken müşteriyi mıknatıs gibi çekecek bir tasarımın uygulanması gerekir.

Işıklı ve normal olmak üzere iki farklı tabela çeşidi bulunur. Işıklı tabelada kullanılan aydınlatma logo ya da reklam metnini içeren mükemmel bir görsel efekttir. Metal, ahşap, plastik, cam ya da köpükten yapılır floresan ışıklar kullanılır.

Normal tabela çeşidi PVC, polikarbonat ya da metalden yapılır. Sadece gündüz dikkat çeken gece neredeyse hiç anlaşılmayan tabela tipidir bu yüzden özellikle son dönemde ışıklandırılan tabelalar çok daha fazla ilgi uyandırmakta ve talep görmektedir.

İşletme ya da markalar hangi tabela şeklinin kurumsal tarza uygun olduğuna karar vererek uygulamalıdır. 20 yüzyılın başlarından bu yana Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılan reklam panosu billboardlar önemli ölçüde genişledi. 3 ana kategoriye ayrılan billboardlar statik, mobil ve dijital olarak uygulanmakta.

Statik billboardlar sabit yapılara yerleştirilen küçük boyutlu posterler olarak nitelendirilir. Reklam panosuna yerleştirmek için doğru yeri bulmak oldukça önemlidir çünkü reklamı düşük performans gösterdiği kanıtlandığın da yerini kolaylıkla değiştirmek mümkün değildir.

Mobil reklam panoları çok daha küçük boyutlara sahiptir ve hareketli yapılara yerleştirilir. Yoldan geçenleri hedef alır, müşterilerin yavaşlamasını ve sunulan hizmet ya da ürüne göz atılmasını sağlar. Billboardlar arasında teknolojik anlamda en gelişmiş olan dijital billboardlar büyük bir ekran barındırır.

Hedef kitlenin dikkatini çekmenin en önemli yolu dinamik reklamlardır ayrıca bununla birlikte LED ekranı korumak çok daha fazla enerji harcıyor olmasından dolayı bir lüks olarak nitelendirilir.

Etkili Ve Maliyeti Düşük

Asansör ve kat reklamı birçok farklı firma ya da şirket tarafından satışları arttırmak için kullanılır. Bu tarz reklamlar genellikle alışveriş merkezi gibi kalabalık binaların içine yerleştirilmesine rağmen geniş bir kitleye odaklanmaz. Bu yüzden Outdoor reklamları olarak sınıflandırılır.

Bir alışveriş merkezinde herhangi bir ofise sahip olan işletmeler kat reklamlarından yararlanabilir. İş yerinin konumunu belirten çekici çıkartmalar tasarlanarak insanların ayaklarına yapıştırılabilir bu hedef kitleyi gerçek anlamı ile işyerine yönlendirir. Ya da etkileyici bir reklam alanı oluşturabilmek adına asansör duvarlarına ya da tabanlarına yapıştırma uygulanabilir.

Göz alıcı bannerlar yani afişler, hedef kitleyi arttırmanın ve işletmeyi daha yüksek bir seviyeye getirmenin bir başka yoludur. Bazı afişler inkar edilemeyecek şekilde avantajlara sahiptir aynı zamanda aşınmaya dayanıklı ve oldukça ucuzdur.

Bu özelliklerinden dolayı Banner reklamlar popüler bir reklam türü haline dönüşüyor, afişlerde kullanılan malzemeler ipek, vinil ya da pamuktur. Rahat hareket etme imkanı sağlayan afiş en uygun yer bulunana kadar kolaylıkla taşınır, yatay ve peyzaj olmak üzere iki ana tip afiş bulunur.

Yatay afiş dikdörtgen şeklinde tasarlanır, büyük çoğunlukta bina cephelerinde, karayolu üzerinde, sinema salonlarında ve benzeri yerlerde kullanılır. Peyzaj afiş ise genellikle yenileme sırasında bir binayı kaplamak için kullanılır ve güçlendirilmiş polyester elyaftan yapılan yoğun bir tuvaldir.

Kesinlikle İşe Yarar

Yeni bir Outdoor reklamları türü olan Brandmauer çok yönlü olması ve etkileyici boyutlarından dolayı popülerlik kazandı. Büyük olmasının verdiği avantajla dikkat çekmemesi neredeyse imkansız.

Aynı zamanda de yaklaşık 5 ya da 6 yıl hizmet vermeye hazırdır. Ancak maliyetinden dolayı birçok işletme tarafından yüksek bulunur ve tercih edilmez. Temelde billboard ya da Banner reklamlara oldukça benzer ancak binanın yan cephesine yerleştirilen detaya sahiptir.

Hedef kitlenin merakını cezbetmek için mükemmel bir açık hava reklam tipi olan stander reklamların tek dezavantajı özellikle gece geç saatlerde insanların takılarak tökezleme riskidir. Bu riske rağmen stander reklam insanların çok fazla ilgisini çeker ve kesinlikle işe yarar.

Maliyeti oldukça düşük ve mobilite olan reklam tipi tüm dünyada popüler hale geldi, hafif ve kolay taşınabilir büyük farklı şekil ya da formatlarda bulunabilir. Yaklaşık 1 metre yüksekliğinde ahşap ya da metalik yapıdan oluşan A şeklindeki stander, özellikle kafe ve restoranlar için mükemmel bir çözümdür.

T şeklinde stander, ters dönmüş bir T harfini çağrıştırır. Reklamı veren firmanın ya da markanın merkezinde yer alan ise Ataç standerdir. Hedef kitle ile alakalı farklı görsel ya da mesajların gösterildiği çok yönlü ve maliyeti yüksek olan ise dijital stander türüdür.

Basit bir navigasyon menüsüne sahiptir ve böylece çok daha kolay kontrol edilir. Outdoor reklamları arasında tercih edilen freeze reklamı bina cephesine takılan ve bir duvardan diğerine uzanan, uzun dar bir yapıdır.

Genellik bir tek renk olarak tasarlanır ve büyük bir kısmını metin oluşturur, logo başa ya da sona yerleştirilir ve yüksekliği freeze yüksekliğinin yüzde yetmişini aşamaz. Büyük ve yararı olmasından dolayı hedef kitlenin dikkatini kolaylıkla çeker, afiş kumaşından ya da kompozitten yapılır.

Son dönemde alışveriş merkezlerinin, iş merkezlerinin ve petrol istasyonlarının neredeyse organik bir parçası haline geldi. Outdoor reklamları içerisinde çok eski geçmişe sahip olan ve halen başarılı bir şekilde ayakta kalan film reklamlardır.

Halen en sık kullanılan dekorasyon yöntemidir, basınca duyarlı birlikte olmak üzere farklı seçenekleri bulunur. Aynı zamanda renkli film, insanların dikkatini çekecek bir pencere oluşturmanın da kesin bir yoludur.

Güneş ışığının girmesini sağlayan boşluklara sahip olan ise delikli basınca duyarlı filmdir. Basit ama akıllı çözüm işletmelerin daha samimi görünmesini sağlar.

Neden Biz Neden Crea Works’u Tercih Etmelisiniz

İnsanların dikkatini çekmenin sayısız yolu vardır ama hepsini içerisinde en etkili olan açık hava reklamcılığıdır. Yüzyıllardır işe yarayan ve özelliğini kesinlikle kaybetmeyen bu yöntem doğru uygulandığı sürece hedefe ulaşır. Açık hava reklamcılığında tecrübe, güven ve istikrarlı fiyat için doğru adres Crea Works'tur.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın