Web Yazılım
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Web Yazılım
Web Yazılım

Bir web sitesinde olması istenen tüm ekran silah ile birlikte kontrollerinde bir arada olmasına web yazılım denir. Web sitelerinin temelini oluşturan HTML işaretleme diline özellikler katan yazılımlar sayesinde birinin düzenlemesine gerek kalmadan web siteleri otomatik olarak kendini günceller.

Örnek vermek gerekirse bir web sitesindeki RSS beslemelerini kendisini otomatik olarak güncellemesi verilebilir. Aynı şekilde kullanıcı tercihine göre içeriyi ve görünümü filtrelemek, sayfaların statik yapı yerine dinamik bir yapı haline gelmesi gibi özellikler ile yapılan yazılımlar sayesinde sağlanır.

Kullanılan internet tarayıcısı ya da cihaz özelliğine göre sayfa içeriğinin uyumlu hale getirilmesi de bir yazılımlar tarafından gerçekleştirilir. En popüler yazılımlar;

 • ASP
 • .NET
 • PHP
 • JavaScript
 • Flash
 • Microsoft silverlight'tır.

Kullanıcı Bilgilerinin Güvenliği

Kullanıcılar tarafından en çok merak edilen ve kullanıcının gördüğü ya da görmediği gibi iki aşamaya ayrılan web yazılımı sayesinde web siteleri yapılmaktadır. Kullanıcı tarafından görülen aşamada; bir sitesinin logosu, tasarımı ve içeriği yer alır.

Yazılımcılar tarafından anlaşılabilir bir arayüz olarak tasarlanan kullanıcıların görebildiği kısım, kullanıcı hizmetine sunulur. Kullanıcı tarafından görünmeyen aşama ise web sitesinin beyni olarak adlandırılan aşamadır, bu aşamada hedef kullanıcının web sitesini daha rahat, daha güvenli ve daha sorunsuz kullanmasını sağlamaktır.

Kullanıcılara iletilen ve sunucularda oluşturulan yazılım kodlama dilleri ile oluşturan kısımdır. Tüm bilgisayar işlemlerinde aynen bilgisayarın anladığı dil olan 0 ve 1 rakamlarında olduğu gibi kodlama programlama dilleri tarafından gerçekleşir.

0 ve 1 rakamları kodlamada kullanıcının anlayacağı şekle dönüşür ve bu durum kodlama dilleri ile yazılımlar sayesinde olmaktadır. Kısacası bilgisayar ile kullanıcısı arasındaki iletişim aracı kodlama yazılımlarıdır ve web sitesi üzerinde de aynı programlar kullanılır.

Bankacılık ve e-ticaret ile sosyal medya başta olmak üzere benzeri alanların yaygın olarak kullanıldığı günümüzde kullanıcı bilgilerinin güvenliği de oldukça büyük öneme sahiptir.

Web Yazılım Çeşitleri

Web yazılım çeşitleri içerisinde bulunan ve kullanımı en kolay olan;

 • HTML; Web sitesinin sahibi yazılım sayesinde internet kullanıcılarının neyi nerede göreceğini belirler.

Aynı zamanda kullanıcının site üzerinde herhangi bir işlem yapmasını engeller. Yazılım ayrıca görsel, içerik ve video içeren web sayfalarını tarayıcı tarafından doğru şekilde algılanma kullanıcı ekranında o sayfanın açılmasına imkan sağlar.

Oldukça kolay kullanılan html dili web sitesi tasarımı yapanlar için sitede yapmak istedikleri her şeye olanak sağlar. Sayfaların birbirine bağlanması, görsel ve metin içerikleri web sayfasında olması gereken yere konumlandırılması gibi birçok işlemin yerine getirilmesine imkan verir.

Aynı zamanda HTML dili arama motorlarına hazırlanmış olan web sitesi hakkında bilgi gönderir.

 • .Net, Flash, ASP, JavaScript, PHP; html yazılımı ile hazırlanan web sayfalarını farklı özellikler katmak için tüm bu yazılım dinlerin ortaya çıkmıştır.

Bir web sayfasında internet kullanıcıların görüş ve önerisini almak ya da görüş ve önerilere ulaşmak isteyen web sitesi sahipleri bu yazılım dillerinden herhangi biri kullanarak istediğine ulaşır. Bu sayede web sitesine hiçbir şekilde müdahalede bulunmadan sitenin kullanıcıları veri kaydı yapar.

Aynı zamanda internet üzerinden gerçekleştirilen bankacılık işlemleri, yapılan alışverişler ve çok daha fazla işlemin yapılmasında rol üstlenir. Kullanıcı ile sunucu arasındaki bilgi alışverişinin korunabilmesi zamanda bilgi ve kişi güvenliği esas alınarak yapılan tüm işlemlerde yazılımlar geliştirilir ve komplike bir hale getirilir.

Web tabanlı olabilen yazılım dilleri html yardımı ile hazırlanan web sayfalarına aynı zamanda zengin içerikler ve özellikler sağlar. Bir yazılımın gerçek beyni html tabanlı yazılımdır, html türünden yapılan yazılımlar genellikle kullanıcıların internet siteleri ile daha fazla etkileşim ve trafik sağlamasını hedefler.

Diğer web yazılım dilleri olan. Net, Flash, ASP, JavaScript, PHP işlevleri sayesinde internet tabanlı görüş ve öneri bildirmek, alışveriş yapmak site sahibinin izin verdiği ölçüde içerik eklemek söz konusudur.

Kodlama Dillerini Kullanmak

Bilgisayarların kullanılmasını sağlayan ve donanım dışında her şeyi ifade eden kapsamlı yazılımdır, aynı tanım internet içinde rahatlıkla kullanılabilir. Dolayısı ile bir web sitesi üzerinde yer alan yazılımsal bütün içerik ve materyal web yazılım kavramını ifade etmek içindir.

Internet üzerinden hizmet veren ağ bağlantıları ile sağlanan web tabanlı yazılımlardır, bugün baz alındığında bilgisayar tabanlı yazılımların yerini web tabanlı yazılımlar almaktadır. Web tabanlı yazılımların tercih edilme nedeni her yerde değişiklik yapılması izin vermesi ve pratik bir kullanıma sahip olmasıdır.

Web tabanlı yazılımlar da tüm işi genel olarak internet üzerinde bulunan sunucu gerçekleştirir. Kullanıcı tarafından yapılan tek iş küçük bir kod parçası ile sunucuya dahil olmaktır. Web tabanlı yazılımlar http protokolünden yararlanarak haberleşir.

Bir web sitesinin tasarımının kodlama ile yapılması sitenin çok daha sağlam temelli olması ve sonradan yapılan değişikliklerin kolaylıkla gerçekleşmesi açısından çok önemlidir. Kodlama dillerini kullanmak web sitesi yazılımının ana görevidir.

Dünya genelinde html ile CSS tarzındaki kodlama dilleri çok daha yaygın olarak web sitesi tasarımlarında kullanılır. Aynı zamanda yüksek seviyede bir web sitesi tasarımı için JavaScript ile Jquery kodlama dillerinin de kesinlikle bilinmesi gerekir.

Kullanılan Kodlama Dilleri

Tüm yazılım dillerinde kodlama yapılırken aynı zamanda internet sitesinin mobil versiyonlarının hazırlanmasına ve Seo uyumlu olma ihtiyaç duyulur. Ayrıca yönetim paneli de titizlik ile hazırlanmalıdır, bu sayede bir tasarımını gerçekleştirecek olan uzmanlar içinde kolaylık sağlanır.

Görsel içeriklerin web sitesinde kolay şekilde kullanılabilmesi için içeriğin CSS kodlama dili ile hazırlanması önemlidir. Kodlama dili görsel materyalin nasıl ve nerede kullanılacağı konusunda kolaylık sağlar. PHP kodlama dili kullanılarak genellik ve yönetim paneli hazırlanır.

Birçok insan tarafından yönetim paneli hazırlığında PHP kodlama dilinin kullanılmasının nedeni güvenlik temelinin kuvvetli olmasıdır. Aynı zamanda geliştirilebilir özelliklere sahiptir ve açık kaynaklı kodlar içerir.

Kodlama işlemlerinin her birinin tamamlanmasının ardından gelinen en son aşama web sitesinin yayınlanmasıdır ve yayınlanma aşaması oldukça kolaydır. İnsanların ya da kurumların faaliyet alanlarının farklı olmasından dolayı web sitesi özellikleri de ihtiyaca göre farklılık gösterir.

İhtiyaca göre çözüm üretmek için farklı site tasarımlarının yapılması önemlidir. Web sitelerinin hazırlanması için gereken ekipman yazılım geliştirilmesidir. Kodlama sistemi ile ilgili özellikler hazırlanan web sitelerine yine kodlama sistemi ile eklenir.

Internet sitelerinde yapılan değişiklikler kapsamlı yazılım geliştirme hizmeti sunan firmalardan alınan yardım ile gerçekleştirilir.

Mobil Web Yazılım

İşe tam anlamı ile hakim olmasından dolayı yazılım geliştirme için profesyonel firmadan yardım almanın çok büyük öneme sahiptir. Aksi halde web sitesinin kod yapısı bozulabilir ve site kullanılmaz hale gelir.

Teknolojinin ve internetin gelişmesiyle birlikte insanların cep telefonu kullanımı yaygın şekilde artmış durumdadır. Yaşanan bu durum birçok insan için fırsat anlamına gelir ve cep telefonlarında aktif olan kullanıcılara reklamlar ile ulaşmak için imkan sağlanır.

Günümüzde birçok işletme ya da firmanın mobil telefon ve tabletlerde görünür olabilmek için ciddi paralar harcadı bilinir. Bu yüzden her geçen gün mobil uygulama geliştirme sektörü de ciddi oranlarda büyüme potansiyeli sergiler. Bir web sitesinin mobil uyumlu olması ile mobil yazılım sistemi bulunması arasında ciddi fark vardır.

Mobil uyumlu olmak sitenin cep telefonu ve tabletlerde görülebilmesini sağlar. Mobil yazılım işletmenin yaptırdığı ve internet sitesi dışında kullanıcılar ve iletişime giriştiği ayrı bir programdır.

İşletim sisteminde mobil uygulama kodlamak için kullanılması gereken programlar; Android studio ile EClipse programlarıdır. XCode programı ise Apple firmasına ait işletim sistemi olan iyi olursa mobil uygulama hazırlamak için kullanılır.

Tüm programlar ve hazırlanan mobil uygulamalar Apple Store Google Play başvuruları yapılarak yayına alınır. Uygulamaları yayınlama konusunda Apple Store oldukça fazla katı kurala sahiptir bundan dolayı Apple Store içerisinde Google Play'e göre çok daha az uygulama yer alır.

Google Play'de çok daha fazla uygulama vardır ayrıca Google Play mağazasına yer alan uygulamaların birçoğu ücretsiz olarak sunulur.

Türkiye'de Kullanılan Web Dilleri

Web siteleri içinde çalışan ve bir web sitesinin tüm fonksiyonları oluşturan bir yazılım, server adı verilen web sunucuları üzerinde faaliyet gösterir. Gerekli olan tüm bilgiler server sayesinde internete aktarılır, tamamen ya da kısmen web teknolojileri kullanılır.

Web yazılım için kısaca web ara yüzünde çalıştırılan web sitesi ile ilgili veri alma işlemlerinin yapıldığı ve web sitesinin arka planında çalışan kodlama sistemi demek doğrudur. Yazılımın tüm dünyada ortak kullanılan ismi software'dir, tamamında web teknolojileri kullanılarak tüm browserlerde sorunsuz bir şekilde çalışmayı sağlar.

Web programlama olarak da bilinen yazılım ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu programlama dilidir, çünkü programlama dili bilgisayara ne yapması gerektiğini belirten bir komuttur. Bilgisayarlar yapılması istenen işlemin makine diline çevrilerek hazırlanmasını ister, bu işlemin bilgisayara çevrilmesi bir dil aracılığı ile programcı tarafından gerçekleşir.

Komutu makine diline çevirme işlemine verilen isim ise Türkçe karşılığı değerleme olan compile ya da yine Türkçe karşılığı yorumlama olan interpriting'tir. Tüm yazılım projelerinde kullanılan yazılım dilleri C#, PHP, JAVA, VB.NET, ASP.NET, XML VIP yazılım dilleridir.

Türkiye'de en fazla kullanılan web dilleri PHP ile Phyton'dur, ASP yazılım dilinin zaman içerisinde kullanımı azalmaya başladı. Teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde gerek web teknolojisi gerekse web yazılımları konusunda değişiklikler yaşanmaya ve yeni diller ortaya çıkmaya başladı.

Tercih edilen yazılımının kullanımı genellikle yönetilebilir web siteleri ya da internet üzerinden erişilen projeleridir. İnternet üzerinden erişime açıktır ancak lokal network'te de rahatlıkla kullanılır.

Ofis içi network ile intranet adı verilen bir yazılım çalışılabilir ve kullanılabilir, dolayısı ile kullanılan yazılım bir program iken kullanılan yazılım dili de bir tür programlama dilidir. Amaç bir takım kurallara uyarak HTML kodları oluşturmaktır, HTML dili ise bir yazılım dili değil işaretleme dilidir bu yüzden tasarımı oturtmak için kullanılır.

Veri Tabanı Kullanımı

Yazılım açısından farklı kodlama dilleri ile web sitesi zenginleştirilir. Tüm yazılım dillerinin ortak noktası veri tabanı kullanmaları ve html/CSS şekline rahatlıkla entegre edilmesidir. Web yazılım, uygulama yazılımları ve özgün kodlanan yazılımları olarak iki şekle ayrılır.

Kişinin isteğine göre yazılan sistem özgün kodlama, işletim sistemi ise uygulama yazılımlarıdır. Yardımcı programlardan, programlardan ve veri kaynak dosyalarından oluşan bir yazılım, yazılım uzmanları tarafından yapılır ve sadece web siteleri için kullanılır.

Gerek bilişimin gerekse teknoloji çağının hızla gelişmesi web sitelerini hem toplum yaşantısında hem de işleyişinde oldukça büyük bir öneme taşıdı. İnsanlar herhangi bir konuda bilgiye ihtiyaç duyduğunda bunu web siteleri sayesinde kolaylıkla elde edebiliyor.

Bundan dolayı tüm firma ve kuruluşlar interaktif ortamda yazılım ve programlama çalışmaları yaptırır. Web sitesinin tasarımı yapılırken dinamik bir yapıya sahip olması için yararlanılan kesinlikle web yazılımlardır, tasarımın bitmesinden sonra da yazılıma ihtiyaç vardır.

Web yazılım basit bir sayfadan oluşabilir ya da çok gelişmiş uygulamalardan meydana gelebilir. Gelişmiş bir yazılımı dünyada birçok insanın aynı anda aynı web sitesini kullanmasına imkan sağlar. Aynı zamanda kullanıcılar sayfaları birebir etkileşimli olarak kullanabilir.

Gelişmiş bir yazılımın olmaması durumunda kullanıcıların bir siteyi aynı anda ziyaret etmesi söz konusu değildir. Birçok açık kaynak kodlu bir yazılım interneti farklı sektörlerin kullanması amacıyla geliştirildi.

Geliştirilen bu yazılımlar içerisinde insanlar tarafından en fazla ilgi gören wordpress sistemleri ve e-ticaret yazılımlarıdır. Her iki sistem ve kullanıcılar tarafından geliştirilerek sürekli değişime uğramaktadır.

Web siteleri tarafından kullanılır, internet tarayıcılarının görüntülediği özel olarak hazırlanan tasarım olan web tasarımı HTML dilinde uzmanlar tarafından yapılır.

Web Tasarım Unsurları

Web sitesi kurumlar, firmalar ya da kişiler için resmi bilgilendirme kanalıdır, hedef müşteri kitlesini yakalama da son derece önemli olmasının yanı sıra aynı zamanda kullanıcı dostudur.

Web sitesi tasarımında kaliteyi belirleyen özgünlük, güvenlik ve içeriktir. Grafik tasarımı, HTML ya da CSS kodlama, projelendirme, CMS integrasyonu ve test işlemleri sonrası web tasarımı tamamlanır.

Web tasarım için aynı zamanda web sitelerine oluşturma süreci de denebilir, yapılan tasarımın unsurları;

 • Düzen; Kullanılan grafik ve metinlerin gözü olmayacak bir formatta ve belirli bir düzende olması önemlidir. Aynı zamanda bilgiye hızlı şekilde ulaşma içinde düzenin önemi vardır. Dikkat edilmesi gereken bu özellik kullanıcının web sitesinde daha uzun süre kalmasını sağlar.
 • Renk; isteğe bağlı olmuş olsa da tercih genellikle kurumsal kimseyi yansıtan ve marka imajına ortaya koyan renklerden yana olmalıdır.
 • Grafikler; kullanılan grafikler sayfanın açılma hızını olumsuz etkilemedi, fotoğraf, logo ya da simgelerin kullanılması önemlidir.
 • Fontlar; Bir web sitesi tasarımında kaliteyi en fazla etkileyen yazı tipidir. Bundan dolayı tüm dünyada kabul gören font tercih edilmelidir.
 • İçerik; Metin ve görsellerden oluşan içerik hizmet ya da ürün tanıtımında kullanıcı da merak uyandırmalı, bilgilendirici olmasının yanı sıra aynı zamanda Seo uyumlu olmalıdır. Konu ile alakalı anahtar kelimeler içermelidir çünkü arama motoru optimizasyonu için içerikteki anahtar kelime önemlidir.

Neden Biz Neden Crea Works’u Tercih Etmelisiniz

Crea Works olarak sunduğumuz profesyonel yazılımlar sayesinde bilişim dünyasında yaşanan en son gelişmeler ile web sitelerini şekillendiriyoruz. İhtiyaca göre size özel tasarımlar ile hazırladığımız yazılımlarımız mobil uyumludur.

Hosting / domain yedekleme hizmetinin yanı sıra aynı zamanda 7 gün 24 saat kesintisiz destek hizmeti sunmaktayız. İnternette marka bilinirliğini güçlendirmek, kesintisiz, sağlıklı ve kaliteli hizmete ihtiyaç duyan işitme ve firmalar için yazılım projeleri geliştiriyoruz.

İhtiyaç duyulan tüm web tasarım ve yazılım ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Hizmetlerimizi sadece bireysel ya da kurumsal müşterilere değil işini internet üzerinden yürüten tüm kurumsal firmalara da çözüm ortağı olarak sunuyoruz.

Performans odaklı ve alanında uzman olan ekibimiz birlikte çalıştığımız işletmelerin ve firmaları dijital dünyada fark yaratmasını sağlıyor. Daha fazla müşteriye ulaşılmasını amaçlayan yeni nesil dijital ajans olarak yenilikçi çözümlerimizi işinizi büyütmek için kullanıyoruz.

Web arayüz tasarımı, yaratıcı kreatif tasarım, kurumsal kimlik tasarımı gibi birçok tasarım hizmetinin yanı sıra sosyal medya danışmanlığı hizmeti de sunuyoruz. Marka ve firmalara yeni dijital stratejiler kazandırarak Seo uyumlu çözümler üretiyoruz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın