İçeri̇k Ajansı
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
İçerik Ajansı
İçerik Ajansı

İşletmelerin ve markaların ihtiyaç duyduğu içerikleri profesyonel olarak hazırlayan ajanslara içerik ajansı adı verilir. Ajanslar video, görsel ya da yazılı içeriklerde ihtiyaç duyulan çalışmayı hazırlar.

İşletme ve markaların iş hedeflerine ulaşması için içeriğin gücünden yararlanmasına yardımcı olur. Geleneksel pazarlama stratejilerinin yetersiz kaldığı noktalarda devreye girer ve tanıtım konusunda prestiji üst seviyeye çıkarır.

 • İnternet siteleri için blok içeriği
 • İşletmelerde iç iletişimi sağlamak için kurumsal dergi içeriği
 • İnternette üst sıralara çıkmak için SEO içeriği
 • Kurumsal içerik yönetimi
 • Web sitesi içerik yönetimi
 • Marka yönetimi konularında çalışma yapar ve işletmelere destek verir.

İçerik Pazarlama Stratejileri

Firmaların marka ya da hizmetlerini hedef kitlesine en kaliteli şekilde sunulmasını sağlar, içerik ajansı özel içerikler üreterek hedef kitleye uygun orijinal içerik sağlar. Profesyonel hazırlanan içerikler web sitesinin trafiğini arttırdığı gibi aynı zamanda marka bilinirliğini de üst seviyelere taşır.

Sektörle ilgili görsel, video veya yazılı içerikler üreten içerik ajansı strateji ve içerik pazarlama planı oluştur. İçerik pazarlama firmanın ya da markanın hedef kitlesi ile aynı yola çıkması olarak tanımlanabilir.

İnsanların ihtiyacına uygun bilgi akışını sağlamak ve markaların ya da firmaların hakkında bilgi vermek içerik açısından oldukça önemlidir. İnsanlar markaları ya da firmaları kendilerine içerik pazarlama stratejileri sayesinde daha yakın hisseder aynı zamanda sektörde pazar algısının otorite kazanmasına imkan sağlar.

Sektördeki her işletmeye yüksek değere sahiptir medya kaynağı oluşturma fırsatı veren içerik pazarlama;

 • Web sitesi içeriği
 • Dergi içeriği
 • E-bülten içeriği
 • Katalog içeriği
 • Broşür içeriği
 • İlan içeriği
 • Video içeriği
 • Kurumsal web sitesi içeriği gibi işletmenin ya da markanın hikayesini anlatan, ürün veya hizmete dikkat çeken platformlarda olabilir.

İçerik pazarlama da hedef fazla tıklama almak değil sektörde yüksek pazar payı elde etmektir. Bundan dolayı hazırlanan içeriklerin firmaya da markalar için özgün ve değerli içerikler olması oldukça önemlidir.

Belirlenen hedef kitleye yönelik harekete geçiren içeriklerin üretilmesi ve doğru yerlerde yayınlanması için uygulanan pazarlama stratejisine içerik pazarlaması demek doğru olur.

İçerik pazarlaması için tercih edilmesi gereken doğru kanallar; sosyal medya kanalları, blog yazıları, e-kitaplar, web sitesi içerik alanları ve webinarlardır.  Dijital pazarlama sürecinin her koluna entegre edilen içerik pazarlaması için dikkat edilmesi gereken şey içerik üretmek için üretim yapma hatasından uzak durmaktır.

Çünkü içerik pazarlaması ürün ya da hizmetin kullanıcı gözünde nasıl göründüğünü istenmesi ile alakalıdır aynı zamanda müşteri ile marka arasında bağı kuvvetlendirmenin en ucuz ve en kolay yoludur.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

Pazarlama dünyasındaki en popüler kelimelerden biri SEO Türkçe anlamı ile arama motoru optimizasyonu markalar ve firmalar için hayat kurtarıcı boyuttadır. Google ve Yandex gibi arama motorlarına uyumlu içerikler üreterek firma ya da markaları üst sıralara çıkarmak ve marka bilinirliğini artırmak söz konusudur.

Marka ya da firmaya ait web sitesinde SEO iyileştirmesi yapıldığında arama motorlarında çok daha üst sıralarda görünür ve çok daha fazla müşteri çekme şansı elde edilir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken içerik pazarlama planının yapılmasıdır aksi halde istenen sonucu elde etmek mümkün değildir. SEO iyileştirmelerin de makale uzunluğu, makale formatı anahtar kelime üzerinde çok iyi bir içerik stratejisi belirlenmelidir.

Başarılı bir SEO planı için kaliteli bir SEO içeriği ile SEO çalışması bir arada yürütülmelidir. Kurumsal içerik pazarlama konusunda içerik ajansı oldukça sıkı çalışma yürütür. Şirket çalışanları ile iletişimi başarılı şekilde yürütebilmek için en sık tercih edilen ve en fazla geçerli yöntem, kurumsal dergi ve kurumsal gazetedir.

Şirketin amacını tam olarak yerine getirmesi adına oldukça faydalı olan kurumsal dergi ve gazeteler aynı zamanda çalışanları motive eder ve şirketin elde ettiği başarıları duyurmak için etkili bir araçtır.

Şirket Blogu Nasıl Olur?

Her zaman marka ve firma iletişimi için geçerli yöntemlerden biridir kurumsal blog markasının tanıtımıdır. İçerik pazarlamasına başlayan işletme ve firmalar ilk olarak kurumsal blog çalışmaya başlar.

Hazırlanan içerik sayesinde hedef kitleye hitap eden ürün ya da hizmetin ne olduğunu, firmanın ne iş yaptığını, nasıl yapıldığını, verilmek istenen mesajın ne olduğunu açıkça hedef kitleyi anlatmak mümkündür.

İçerik ajansı başarılı bir içerik pazarlama yönetimi için bilgi veren, fayda sağlayan, ilham veren, anlaşılır olan ve en önemlisi reklam kokmayan içerikler üretmelidir. İçerik türlerini rehber içerikler, listeler, soru-cevap içerikler, ürün tanıtımları, şirket ile ilgili haberler şeklinde sınıflandırmak mümkün.

Bir işin nasıl yapılacağını adım adım anlatan içerikler rehber içeriklerdir. Popüleritesini asla yitirmeyen içerik türleri ise listelerdir. Dijitalin hatta gelenekselin dahi en fazla kullandığı format ise soru-cevap içerikleridir. Firmalar haber yapılacak olan faaliyetlerini bir içerik yazarı ile organize ederek haber değiştirir ve buna şirket ile ilgili haberler içeriye adı verilir.

Özellikle e-ticaret alanında kullanıcılar ürünün tüm özelliklerine ve kullanımına hakim olmak ister bu yüzden ürün tanıtımı içerikleri üretilir. Tüm bu içerik türleri SEO çalışmasını güçlendirir ve web sitesinin sıralamasına ivme kazandırır.

Sürdürülebilirlik, Ucuzluk Ve Uygulanabilirlik

Firma ya da markalar birçok mecrada içeriklere ihtiyaç duyar, bu mecraların başında web sitesi içerikleri yer alır. Web sitesinin görülen tüm alanlarında profesyonel bir içerik yazarı ile ortak çalışılmalıdır.

Bu sayede yanlış bilgi verilmesi engellendi gibi aynı zamanda kullanıcı deneyiminin de göz önünde bulundurulması sağlanır. SEO içerikleri olarak kabul edilen web sitesi içerikleri sitenin sağında ve solundaki tüm alanlar için yazılır. Ancak en sık tercih edilen bölgeler kategori yazıları, blog yazıları, ürün içerikleridir.

Biz sitelerinde olduğu gibi sosyal medya mecralarında da içeriklere ihtiyaç duyulur. Hedef kitleye markanın tanıtılması, potansiyel müşterilere erişmek ya da farklı amaçlara yönelik görsel tasarım ve videolar sosyal medya içerikleri olarak üretilir.

Kullanılacak olan mecraya karar verilmesi ve buna göre uygun üretilmesi içerik ajansı başarının en önemli nedenleri arasında bulunur. E-mail marketing içerikleri ise potansiyel müşteriye ulaşmayı sağlayan müthiş bir anahtar olarak tanımlanır.

E-mail pazarlaması tek bir mail ile binlerce insana ulaşmayı sağlar, seçilen doğru kelime örnekleri bir doğru yönlendirmeler e-mail listesindeki büyük bir bölümünün ürünü ya da hizmeti yeniden incelemesine neden olur.

Marka ya da firmaların pazarlama yöntemleri üzerinde yoğunlaştığı üç ana madde vardır; sürdürülebilirlik, ucuzluk ve uygulanabilirlik. Bu üç ana maddeyi karşılayan tek seçenek ise sadece içerik pazarlamasıdır.

Az masraflı bir trafik uygulatan içerik pazarlamasının geri dönüşü çok yavaş ama çok kalıcıdır. Firmalara tahmin edilebilir ve ölçeklendirilebilir bir trafik kurgulatmaya yardımcı olur aynı zamanda tüm dijital medya kanallarını müthiş oranda destekler.

SEO çalışmalarında ise doğal bağlantı örüntüleri oluşturmasını kolay hale getirir ve sosyal medya içeriklerinin üretimini hızlandırarak kolaylaştırır. Kaliteli bir içerik üretmenin formülü oldukça basittir, izlenmesi gereken adımları takip edilmesi halinde ortaya çıkan her çalışma kaliteli ve başarılı olur.

İçerik ajansı tarafından en kaliteli içerik bu dedirtecek çalışmayı yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

 • Pazar analizi
 • Anahtar kelime analizi
 • Doğru başlık seçimi
 • İçerik şablonu
 • Görsel kullanım

İlgi Çekici Ve Yönlendirici

Pazar analizi yaparken öncelikle hedef kitlenin belirlenmesi ve yazının kimin için yazıldığının ön plana çıkması gerekir. Aynı zamanda rakip analizi yapılarak yazılan içerikler kontrol edilmeli ve hangilerinin çok daha fazla paylaşıldığı ya da çok daha fazla okunduğu analiz edilmelidir.

Özellikle metinsel içeriklerde anahtar kelime analizi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Potansiyel trafiğin tahmini için dönüşüm oranının analiz edilmesi gerekir. Tıklanma oranını artıracak olan doğru başlık ve alt başlıklar seçilmelidir.

Üzerinde düşünülmesi gereken en önemli konulardan biri seçilecek başlıklardır. Başlık kullanıcıyı okumaya teşvik etmeli ve içeriğin kullanıcıya bir faydasının olacağına ikna etmelidir.

İçerik şablonu kullanıcının dikkatini dağılmasını önleyecek şekilde yapılmalıdır, listeleme, kalın italik ya da altı çizgili kullanım, kısa paragraflar kullanıcının dikkatinin dağılmasını önler.

İçerikte imla kurallarını kullanımı da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kullanıcılar görsel alanlarda çok daha az dikkat dağınıklığı yaşar bu yüzden mümkün olduğu kadar özel olarak çekilmiş görsellerin kullanılması içeriği tüketimi oranını arttırır.

Bir içerik ajansı için temel hedef içerik oluşturmaktır bunun için çalışmalara başlamadan önce firma ya da markanın misyonu ile vizyonu bilinmeli aynı zamanda tarihi öğrenilmelidir.

Bu sayede firma ya da markanın oldukça iyi şekilde yansıtılması mümkün olur. Hazırlanan içeriğin merak uyandırıcı, ilgi çekici ve yönlendirici olması önemlidir Aksi halde basit kalan içerikleri ile dikkat çekilmesi söz konusu değildir.

İçerik Ajansı Hizmetleri

Hazırlanan içerikler basılı yayında hem de video internet ve uygulama gibi alanlarda kullanılabilir olmalıdır. Temel olarak yapılan çalışmalar şu şekilde sıralanır;

 • Hedefler doğrultusunda içi doğru içerikler hazırlanmalı
 • Tanıtımın ya da sunumun yapılacağı mecraya göre içerik şekillendirilmeli
 • Temeli oluşturulmuş belli bir strateji dahilinde çalışılmalı
 • Marka doğrultusunda hedef pazar analizi yapılmalı
 • Hedef kitlenin demografik bilgilerine göre özel içerikler hazırlanmalı
 • İçeriklerin tasarım ya da videolar ile uyum içinde olması sağlanmalı
 • Sosyal medya platformlarında firmaya da markaların doğru şekilde tanıtılması ve sunulması sağlanmalı.

Yalnız e-ticaret siteleri ya da hizmet siteleri için hizmet sunmayan içerik ajansı takipçileri arasında marka bilinirliğini arttırmak için dikkat çeken ve eğlenceli içerikler, videolar ya da listeler hazırlamak isteyen web site sahipleri için de tercih edilen ajanslardır.

İçerik her firma ve her marka için her zaman ihtiyaçtır çünkü dikkat çeken, kaliteli ve merak uyandırıcı içerikler işletmelerin faaliyetlerine devam etmesine yardımcı olur.

Bir içerik ajansı tarafından verilen hizmetleri 3 ana başlık altında toplamak mümkündür;

 • Sosyal medya yönetimi
 • Influencer marketing
 • Web site içerik yönetimi.

Profesyonel Ekip Çalışması

İnsanların sosyal medyada çok daha fazla vakit geçirmesi firmaların ve markaların sosyal medya hesaplarını özenli şekilde kurgulamasını ve doğru içerikler ile doldurmasını zorunluluk haline getirdi.

Tüketicinin hoşuna gidecek gönderiler ile dolu sosyal medya hesapları isteyen marka veya firmalar bu yüzden ajansları tercih ediyor. Çünkü ajanslar aylık ya da haftalık olarak atılacak olan postları, storyleri ve gönderileri belirliyor. 

Sosyal medya yönetiminde yardım alınan diğer alanlar ise sosyal medya hesaplarında yeni stratejiler belirlemektir. Aynı zamanda real-time içerikler konusunda da kreatif fikirler alınabilir. Ajanslardan yardım alınan en önemli konu ise marka ya da firma için yeni konsept ve kampanyalar oluşturmaktır.

İçerik ajansları ile yapılan başarılı çalışmalardan bir diğer alan ise marka ve firma için en uygun ınfluencerları seçmektir. Ajanslar marka hedefi ve ürün gamı içerisinde bulunan ürünlere yönelik hedef kitleyi en iyi şekilde analiz eder ve elde edilen verilerden ınfluencer seçiminde yararlanırlar.

Böylelikle firma ve işletmeler başarılı bir ınfluencer marketing kampanyası yürütür. Ajanslardan yardım alınması gereken alanlardan biri de hiç şüphesiz web sitesi için hazırlanan yazılı ve görsel içeriklerin yönetilmesidir.

Bir web sitesi hazırlığında ürün açıklama sayfalarından reklam görsellerine, blog yazılarından tablo ve grafiğe kadar birçok içeriye ihtiyaç duyulur. İçeriklerin bir bütün oluşturacak şekilde kurgulanması profesyonel bir ekip çalışması gerektirir ve bu ekip ajanslar içerisinde mevcuttur.

Neden Biz Neden Crea Works’u Tercih Etmelisiniz 

İçeriklerin görsel, metin ya da video içerik olarak kutuplaştırılmasını değil bir içeriğin neye ihtiyacı varsa o şekilde kullanılmasından yana çalışma sergiliyoruz. Hazırladığımız içeriklerde kullanıcının dikkatini çekebilecek ve görmek istediğini verecek ögelerin yer almasına dikkat ediyoruz.

Firmanın ya da işletmenin öne çıkaracak ürün veya hizmetin duyurulması asıl amacımız. Firmaların ya da markaları tam ihtiyacını karşılayacak niteliklere sahip olan bir firma olarak uzman yazar ve editor kadromuz marka hikayesi ve hedef kitlesine yönelik değer yaratan içerik stratejilerini destekliyoruz.

Dijital sahadaki tüm tecrübelerimizi firma ve markalara aktararak ihtiyaç duyulan tüm metinler ve görseller ile mükemmel içerikler üretiyoruz. Bu sayede kullanıcılara fayda sağlıyor hem de markanın büyümesine destek oluyoruz.

Sektöründe öne çıkmayı hedefleyen her markanın ya da her firmanın bir ajans ile çalışmaya karar vermesi gerektiğine inanıyoruz. Çalıştığımız firma ve markaların sektördeki yarışta öne çıkmasını sağlamak için keyifli işler üretiyoruz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın